سازمان ملل در مورد فروپاشی سیستم بانکی افغانستان هشدار داد!

سازمان ملل متحد به روز دوشنبه خواستار اقدام فوری برای حمایت از بانک‌های افغانستان شد و هشدار داد که افزایش تعداد افرادی که قادر به بازپرداخت قرضه ها نیستند، کاهش سپرده‌ها و کمبود نقدینگی می‌تواند باعث فروپاشی سیستم مالی ظرف چند ماه آینده شود!

برنامه توسعه سازمان ملل متحد در یک گزارش سه صفحه ای در مورد سیستم بانکی و مالی افغانستان که توسط رویترز مشاهده شد گفت که عواقب اقتصادی فروپاشی یک سیستم بانکی و در نتیجه تاثیر منفی اجتماعی آن بسیار عظیم خواهد بود!

پس از به قدرت رسیدن طالبان، افغانستان به یکباره از اکثر حمایت های خارجی محروم شد و اقتصاد کشور در معرض سقوط آزاد قرار گرفت و این مسئله فشار شدیدی را بر سیستم بانکی وارد کرد!

در گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد آمده است: “سیستم های پرداخت مالی و بانکی افغانستان به هم ریخته است. مشکل بانکی باید به سرعت حل شود تا ظرفیت تولید محدود افغانستان بهبود یابد و از فروپاشی سیستم بانکی جلوگیری شود!”

یافتن راهی برای جلوگیری از فروپاشی با تحریم های بین المللی و یکجانبه علیه رهبران طالبان پیچیده است. عبدالله الدرداری، رئیس برنامه توسعه سازمان ملل در افغانستان به رویترز گفت: “ما باید راهی پیدا کنیم تا مطمئن شویم اگر از بخش بانکداری حمایت می کنیم، از طالبان حمایت نمی کنیم!”

پیشنهادهای برنامه توسعه سازمان ملل برای نجات نظام بانکی شامل طرح بیمه سپرده، اقداماتی برای اطمینان از نقدینگی کافی برای نیازهای کوتاه مدت و میان مدت و همچنین تضمین اعتبار و گزینه های تاخیر در بازپرداخت وام است!

این نهاد در گزارش خود با اشاره به بانک جهانی و صندوق بین المللی پول گفت، هماهنگی با نهادهای مالی بین المللی، با تجربه گسترده آنها در مورد سیستم مالی افغانستان برای این روند حیاتی خواهد بود!
رویترز
۲۰۲۱/۲۲/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x