سرمنشی ناتو: بازگشت طالبان برای همۀ ما اندوه بار بود!

اجلاس دو روزه وزیران خارجۀ ناتو امروز سه‌شنبه (۳۰ نومبر ۲۰۲۱) در ریگا پایتخت لاتویا آغاز می‌شود که افغانستان هم جزء از آجندای آن است.

کشور‌های عضو می‌خواهند ارزیابی مشترک از ماموریت چندین ساله ناتو در افغانستان داشته باشند.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو در آستانه برگزاری اجلاس امروز و فردا، گفت که بازگشت طالبان به قدرت، برای مردم افغانستان و اعضای ناتو اندوه بار بود: “وزیران در مورد افغانستان هم بحث می‌کنند. به دنبال سقوط حکومت و نیرو‌های مسلح افغانستان در ماه اگست، من ارزیابی جامع را در مورد دخالت ما در این کشور به راه انداختم. بازگشت طالبان برای مردم افغانستان اندوه بار بود و سبب دل شکستگی همۀ ما هم شد.”

ینس ستولتنبرگ  گفت ناتو به افغانستان رفت تا از حملات تروریستی بر کشور‌های اروپایی جلوگیری کند. او افزود که پس از حملات ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱، هیچگونه حمله تروریستی به این کشورها از افغانستان صورت نگرفته است.

سرمنشی ناتو همچنان تاکید کرد که باید پذیرفته شود که جامعه بین‌المللی اهدافی را به منظور مبارزه با تروریسم تعیین کرد که به خوبی پیش رفت. اما ستولتنبرگ گفت که از افغانستان درس‌های هم آموخته شده است:  “انتظار دارم وزیران خارجه در مورد دخالت ما در افغانستان بحث کنند. درس‌های دقیق را هم برای مدیریت عملیات‌ها هنگام بحران در آینده تشخیص دهند.”

ناتو در ۱۱ آگست سال ۲۰۰۳، رهبری نیرو‌های بین‌المللی را از نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت (آیساف) در افغانستان به عهده گرفت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x