سرور دانش: طرح صلح نباید در غیاب دولت یا فقط در صورت مطالبه بیگانگان مورد بحث قرار گیرد!

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور گفت که افغانستان از طرح منطقی صلح حمایت خواهد کرد، اما هیچ طرحی نباید در غیاب دولت افغانستان یا فقط بر اساس خواسته ها و مطالبات خارجی ها مورد بحث قرار گیرد!

دانش به روز پنجشنبه در بیست و ششمین سالگرد شهادت عبدالعلی مزاری شهید وحدت ملی در کابل تاکید کرد که طرح صلح باید در چارچوب حفاظت از سیستم سیاسی و حفظ قانون اساسی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دانش افزود: “طرح تشکیل یک دولت موقت بازگشت به عقب و به معنی فروپاشی سیستم است. اگر طرحی منجر به فروپاشی سیستم فعلی و از بین بردن قانون اساسی شود قابل قبول نخواهد بود!”

دانش از همه شخصیت ها و احزاب سیاسی خواست تا پشتیبانی خود از سیستم جمهوری را تقویت کنند و هشدار داد که طالبان از همه به طور رسمی یا غیررسمی خواستار بیعت با نظام امارتی هستند و هیچ نشانه ای وجود ندارد که طالبان ذهنیت خود را تعدیل کرده باشند!

دانش افزود که برای تحقق صلح، طالبان، کشورهای منطقه و جامعه جهانی باید تضمین کنند که استقلال و یکپارچگی افغانستان از حملات تروریستی و جنگ نیابتی مصون خواهد بود!

به گفته دانش پیروان عبدالعلی مزاری و تمام شیعیان و هزاره های افغانستان صلح را یک نیاز مبرم برای این کشور می دانند و هرگز از طولانی شدن جنگ و خشونت حمایت نخواهند کرد!
(منافن)
۲۰۲۱/۵/۳

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x