شرایط تازه طالبان برای شرکت در نشست استانبول

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که این گروه برای شرکت درنشست ترکیه خواستار رهایی تمام زندانیان خود شده‌اند.

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که این گروه برای حضور در نشست ترکیه خواستار رهایی زندانیان و بیرون شدن نام‌های رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده‌اند.

به‌ گفتۀ این منابع، طالبان تأکید دارند که پیش از برگزاری نشست ترکیه این دو پیشرط باید عملی شوند و شام روز گذشته فهرست از نام‌های زندانیان و رهبران این گروه که در بند و فهرست سیاه استند، به ایالات متحده فرستاده‌‎اند.

منابع می‌گویند که شرط دیگری طالبان برای عدم حضور در نشست استانبول، بیرون نشدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان است.

این در حالی است که ترکیه، سازمان ملل، امریکا و قطر که از چند روز بدنیسو می‌کوشیدند طالبان را برای شرکت در نشست استانبول قانع بسازند، اما سرانجام شب گذشته در یک تصمیم هماهنگ، وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که این نشست تا پس از عید رمضان به تأخیر افتاده‌است.

پاکستان نیز اخیرا برای وادار ساختن طالبان به برگشت به مذاکرات صلح و نیز شرکت در نشست استانبول تلاش‌هایی را آغاز کرده‌است – تلاش‌هایی‌که انتظارها از نتیجه بخش بودن آن وجود دارند.

در همین حال، سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح که همراه با مسؤولان شورای عالی مصالحۀ ملی در نشست امروز مجلس نماینده‌‎گان حضور یافته بود، دربارۀ روند صلح به نماینده‌گان توضیح داد: «متأسفانه از طرف تحریک طالبان اراده وجود ندارد.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x