صادرات افغانستان به هند ۲۵ درصد افزایش یافته است!

مسوولان وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که بیست و پنج درصد صادرات افغانستان به هند افزایش یافته است.

سخنگوی این وزارت می‌افزاید که از آغاز سال ۱۴۰۱ هجری خورشیدی تا اکنون، بیش از سی تُن کالاهای بازرگانی به هند صادر شده و افغانستان از این رهگذر نزدیک به چهارده میلیارد افغانی در آمد داشته است.

او همچنان افزود که این وزارت تلاش می‌کند تا روند انتقال کالاها از طریق دهلیز ‌هوایی به هند از سر گرفته شود.

آخندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، گفت: «شش ماه نخست سال ۱۴۰۱ الحمدلله تجارت ما خیلی رونق گرفته به بیش از ۱۴ میلیارد افغانی تجارت ما با هندوستان بوده که حدود بیش از سی میلیون تُن صادرات ما داشتیم.»

از سویی هم، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که افغانستان بیشتر میوه تازه و خشک به هند صادر می‌کند و ارزش صادرات افغانستان به هند سالانه به گونه میانگین به پنجصد میلیون دالر می‌رسد.

محمد یونس مومند، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت: «فعلا ما تقریبا میوه خشک و میوه تازه صادر می‌کنیم فعلا انار ما از او طرف می‌رود و سیب می‌رود و میوه خشک می‌رود.»

بیشتر کالاهای بازرگانی افغانستان به هند از طریق بندر واگه صادر می‌شود.

در همین حال، شماری  از بازرگانان می‌گویند که برای حل چالش‌های بازرگانی در گذرگاه‌های کشور به ویژه بندر واگه باید تفاهم‌نامه‌ی میان هند، پاکستان و افغانستان به امضاء برسد.

محبوب‌الله محمدی، بازرگان، گفت: «اگر حکومت هند با پاکستان و افغانستان تفاهم مشترک برای بندر واگه ازدیاد صادرات و حتا استفاده از راه ترانزیت از طریق پاکستان هم باید استفاده کنند تا بتوانیم هرسه کشور منظم و داخل چوکات اقتصادی کار و فعالیت خود را ادامه بدهیم.»

زلمی عظیمی، یک بازرگان دیگر، گفت: «حالا اگر کدام مشکلات بین هند و پاکستان به میان می‌آید بازرگانان ما متاثر می‌شوند و اگر میان افغانستان و پاکستان مشکل پیدا می‌شود و همیشه تجارت بر اساس سیاست چرخیده از این لحاظ من از رهبران خواهش می‌کنم که تجارت را از سیاست جدا بسازند.»

بربنیاد آمارهای وزارت صنعت و تجارت، سالانه بیش از نود و سه هزار تُن کالاهای بازرگانی کشور از طریق بندر واگه به بیرون از کشور به ویژه هند صادر می‌شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x