صلیب سرخ: مهمترین نیاز افغانستان، پول نقد است

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید که افغانستان در آستانه یک بحران انسانی قرار دارد. سازمان های بشردوست تلاش می کنند راهی برای پرداخت معاش داکتران و پرستاران بیابند، بخاطریکه آنها نمی توانند پول را از حساب های بانکی خود دریافت کنند.

پیتر ماریر، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC)، در موقعی این سخنان را عنوان کرد که نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان هفته گذشته هشدار داده بود که افغانستان با یک “بحران انسانی” مواجه است و بدتر شدن وضعیت اقتصادی به مسئله افراط گرایی کمک می کند. 

سازمان ملل متحد تخمین می زند که حدود ۶۰ درصد از جمعیت ۴۰ میلیون نفری افغانستان دچار سوءتغذیه هستند و احتمالاً این مشکل در زمستان بدتر می شود.

صلیب سرخ که حدود ۳۰ سال است در افغانستان فعالیت می کند، پول نقد به افغانستان می آورد و آن را واحد پول محلی تبدیل می کند تا معاش کارمندان خود را بدهد.

کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) این کار را از طریق یک توافقنامه جداگانه با وزارت صحت عامه افغانستان و با تأیید اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده انجام می دهد که در آن پول مستقیم به کدر طبی صلیب سرخ واریز می شود.

آقای ماریر گفت: “فراموش نکنیم که بسیاری از داکتران، نرس ها، کارمندان سیستم آبرسانی و کارمندان سیستم برق رسانی همان کارکنان قدیمی هستند. فقط رهبری تغییر کرده است.”

پس از به قدرت رسیدن طالبان در ماه اگست و خروج نیروهای خارجی، افغانستان با یک بحران اقتصادی شدید مواجه شد.

مقامات طالبان اخیرا تمامی معاملات با ارزهای خارجی را ممنوع کرده اند و از کنگره آمریکا خواسته اند که دارایی های مسدود شده افغانستان در بانک های خارجی را مسدود کند تا دولت آنها بتواند معاشات را بپردازند. ایالات متحده مرکزی ۹/۵ میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرده است.

آقای ماریر گفت که سازمان های بشردوستانه نمی توانند مشکل فروپاشی اقتصادی افغانستان را حل کنند و افزود که تنها راه حل این مشکل، تامین پول نقد به کشور بر اساس یک توافقنامه است که به گفته او کار دولت طالبان است، حتی بدون به رسمیت شناختن.

وی گفت: با توجه به خشکسالی کنونی در افغانستان، مردم این کشور ممکن است گرسنگی بکشند زیرا اقتصاد ضعیف است و زراعت و تولید مواد غذایی تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته است. اما مهمترین بحران در افغانستان پرداخت معاشات است. حکومت طالبان روز شنبه اعلام کرد که معاش سه ماه گذشته کارمندان خود را پرداخت خواهد کرد.

او گفت: “افرادی که به اندازه کافی غذا نمی خورند مریض می شوند. اگر سیستم صحی نتواند با این شرایط حساس کنار بیاید، مشکل دیگری پیش خواهد امد.”

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در ماه سپتمبر به قندهار سفر کرد و با ملا برادر دیدار کرد. آقای ماریر گفت که در دیدارش با ملا برادر، موضوع ملاقات کارکنان صلیب سرخ با زندانیان در زندان های طالبان را مطرح کرده است که طالبان با آن موافقت کرده است.
صدای امریکا پشتو
۲۰۲۱/۲۱/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x