طالبان از توافق‌نامه دوحه چه به دست آوردند؟

دوستان از ما می پرسند که طالبان از امضای توافق نامه دوحه چه به دست آوردند؟ در حالی که امریکا قصد بررسی مجدد ان را دارد!
در پاسخ به انها باید گفت که چنین سوالاتی توسط دو گروه مطرح می شود، گروهی که هدف انها ایجاد سردرگمی در اذهان جامعه است و گروه دیگر به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن پروپاگندها قرار گرفته اند! 
برای جلوگیری از اینگونه اهداف تخریبی، به مواردی اشاره می کنیم: 

۱) در نتیجه امضای توافق نامه دوحه، حدود شش هزار تن از زندانیان طالبان آزاد شدند.

۲) آن عده از هموطنان ما که زیر بمباران قرار داشتند، به خاطر امضای توافق نامه دوحه، در امنیت قرار گرفتند.

۳) توافق نامه دوحه باعث شد که در یک سال گذشته، ۱۳ هزار و ۶۵۱ تن از کارمندان اداره کابل، به طالبان پیوستند.

۴) جامعه جهانی از جمله امریکا، طالبان را به رسمیت شناخت. اکنون سه کشوربه صورت رسمی با طالبان رابطه دارند و تعدادی از کشورهای دیگر در حال برقراری رابطه با طالبان هستند.

۵) با این که طبق توافق نامه دوحه، طالبان در شهرهای بزرگ عملیات انجام ندادند اما مناطق زیادی را در خارج از شهرها به تصرف خود درآوردند. ولسوالی ارغستان قندهار پیش از توافقنامه ده ها پوسته امنیتی داشت که اکنون تنها با یک فرماندهی و یک پایگاه اداره می شود که انهم توسط طالبان فتح شده است.

۶) پس از توافق دوحه، اوضاع کشور تقریباً به نفع طالبان شده است. شخصیتهای سیاسی که طالبان زمانی آنها را تروریست، افراطی و شبه نظامی می نامیدند، اکنون تمام اظهارات آنها به نفع طالبان است. آنها با وحشت از اقدامات گذشته خود، کشور را ترک کردند و به خارج فرار کردند.

۷) قبل از امضای توافق نامه دوحه، تعداد نظامیان خارجی در افغانستان ۱۳ هزار تن بودند اما اکنون به ۲۵۰۰ تن کاهش یافته است.
(نن تکی)
۲۰۲۱/۲۸/۲

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x