طالبان استانداردهای کاملی برای حکومت تعیین نکرده اند!

بیانیه اخیر ملا حسن آخوند نخست وزیر طالبان در حالی منتشر شد که سکوت  او در روزهای اخیر زیر سوال رفته است. نخست وزیر طالبان به موضوعات مختلفی از جمله سقوط رژیم، بحران فقر و بیکاری، ترور سربازان سابق، حقوق زنان، رهبری طالبان، امور مالی دولت و سیاست خارجی آنها پرداخت!

او در بیانیه خود رژیم سابق را مسئول مشکلات کنونی افغانستان دانست. بیانیه ملاحسن آخوند نکات زیادی را در مورد نگرش طالبان به چالش های اخیر آشکار کرد. آنها در حالی که در قدرت هستند، از زیر بار مسئولیت خود فرار می کنند و آینده حدود ۴۰ میلیون شهروند را به رحمت خدا می سپارند!

نخست وزیر طالبان به جای ارائه طرحی برای حل بحران انسانی، می گوید که آنها قول نداده اند که به مردم کمک کنند. اساس حکمرانی تامین منافع و حفظ حقوق افراد جامعه است. اگر قرار نیست هیچکس مسئولیتی بر عهده بگیرد و همه به امید خدا نشسته اند پس چه نیازی به تشکیلاتی به نام دولت است؟

با توجه به اظهارات نخست وزیر طالبان در مورد ایجاد شغل برای شهروندان، به نظر می رسد که طالبان در مورد نسل کنونی اطلاعات کافی ندارند. آنها هنوز نیازهای زندگی مدرن و اراده شهروندان را درک نکرده اند. طالبان تمام فرصت های شغلی را در کار کشاورزی و مزدوری می بینند!

آنها به جای ایجاد فرصت های شغلی، انتظار دارند به تک تک شهروندان بیل و کلنگ بدهند و آنها را به مزارع بفرستند. اگر به نسل تحصیلکرده امروز این گونه نگاه شود نمی توان به آینده کشور امیدوار بود!

طالبان بر حقوق زنان تاکید دارند در حالی که دانش آموزان دختر در حال حاضر به مکتب یا دانشگاه نمی روند. همه زنان شغل خود را از دست داده اند و تنها تعداد انگشت شماری به دلیل نیاز حکومت کار خود را از سر گرفته اند!

از اظهارات ملا حسن آخوند مشخص است که طالبان از حکومت اشرف غنی به عنوان معیار خوبی و بدی خود استفاده کرده اند. آنها هر چالش کنونی را با دوره غنی مقایسه می کنند و می گویند که طالبان حداقل بهتر از دولت قبلی عمل کرده اند!

برای بهبود وضعیت مردم و کشور، طالبان باید حکومت ایده آلی را که شهروندان می خواهند تعیین کنند. این دولت باید به گونه ای باشد که حقوق مردم به ویژه زنان تضمین شود، مردم احساس امنیت کنند، اقتصاد کشور در مسیر درست قرار گیرد و آزادی رسانه ها رعایت شود! طالبان باید قبل از هر اقدامی مسئولیت پذیرفته و منطق حکومت داری را زیر سوال نبرند!
هشت صبح دیلی
۲۰۲۱/۲۸/۱۱

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x