طالبان به نشست بعدی همسایگان افغانستان دعوت خواهند شد

ابوالفضل عمویی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از دعوت طالبان به نشست بعدی همسایگان افغانستان خبر داد.

او به خبرگزاری فارس گفت، دلیل دعوت نشدن طالبان به جلسات تهران و اسلام آباد این بود که مشارکت آنها باید مورد تایید همسایگان قرار می گرفت. پس از موافقت همسایگان با درخواست نمایندگان طالبان، قرار شد آنها در نشست بعدی شرکت کنند!

نشست بعدی قرار است در سال ۲۰۲۲ به میزبانی چین برگزار شود. تهران میزبان نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در ۲۷ اکتبر بود. وزیر امور خارجه چین به صورت مجازی در این کنفرانس سخنرانی کرد!

عمویی نشست سران کشورهای همسایه افغانستان را گامی مهم در راستای همسان سازی دیدگاه همسایگان در قبال تحولات این کشور خواند.

این نماینده با بیان اینکه بیانیه مشترکی که پس از نشست همسایگان افغانستان در تهران صادر شد بی‌سابقه است گفت: “در نشست‌های قبلی در اسلام‌آباد و مسکو، شرکت‌کنندگان نتوانستند به یک نتیجه مشترک برسند!”

او افزود مهمترین نکته نشست تهران این بود که همه همسایگان بر ضرورت برقراری امنیت در افغانستان و تشکیل دولت فراگیر که نماینده همه گروه‌های افغانستان باشد، تاکید کردند.

عمویی تاکید کرد که صلح و ثبات در افغانستان تاثیر مستقیمی بر کشورهای همسایه دارد و همه تاکید دارند که همه باید در مسیر بازگرداندن صلح و ثبات پایدار در این کشور حرکت کنند!
تهران تایمز
۲۰۲۱/۶/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x