طالبان قوانین جدیدی را برای ممنوعیت حضور زنان در نمایش‌های تلویزیونی اعلام کردند!

بر اساس قوانین جدید وضع شده توسط دولت طالبان، زنان در افغانستان از حضور در نمایش های تلویزیونی منع شده اند! به ژورنالیست ها و مجریان زن نیز دستور داده شده است که از چادر استفاده کنند، اگرچه دستورالعمل ها بیان نمی کنند که از چه نوع پوششی استفاده کنند. ژورنالیست ها معتقدند که قوانین مبهم هستند!

طالبان در اواسط ماه آگست قدرت را در افغانستان به دست گرفتند و بسیاری بیم آن دارند که به تدریج محدودیت های سختی را اعمال کنند. آخرین مجموعه دستورالعمل‌های طالبان که برای چینل های تلویزیونی افغانستان صادر شده است، دارای هشت قانون جدید است!

آنها شامل ممنوعیت فیلم هایی می شوند که بر خلاف اصول شریعت یا قوانین اسلامی و ارزش های افغانستانی تلقی می شوند، در حالی که فیلم هایی از مردان که قسمت های عریان بدن را در معرض دید قرار می دهند نیز ممنوع است!

کمدی و برنامه سرگرمی که توهین به دین یا ممکن است توهین به افغان ها تلقی شود نیز ممنوع است. طالبان تاکید کرده اند که فیلم های خارجی که ارزش های فرهنگی خارجی را تبلیغ می کنند نباید پخش شوند!

چینل های تلویزیونی افغانستان بیشتر درام های خارجی را با شخصیت های اصلی زن نمایش می دهند. حجت الله مجددی یکی از اعضای سازمانی که نماینده ژورنالیست ها در افغانستان است، اعلام کرد که محدودیت های جدید غیرمنتظره هستند. او به بی بی سی گفت که برخی از قوانین عملی نیستند و در صورت اجرا، ممکن است اداره رادیو و تلویزیون مجبور به تعطیلی شود!

تصمیم قبلی طالبان مبنی بر اینکه دختران به جای رفتن به مکتب در خانه بمانند، افغانستان را به تنها کشوری در جهان تبدیل کرد که نیمی از جمعیت خود را از تحصیل منع کرد. شاروال کابل نیز به کارمندان زن این اداره گفته است در خانه بمانند مگر اینکه مرد ها نتوانند شغل آنها را انجام دهند!

طالبان ادعا می‌کنند که محدودیت‌های آنها برای زنان شاغل و تحصیل دختران موقتی است و فقط برای اطمینان از امن بودن همه محل‌های کار و محیط‌های آموزشی برای آنها اعمال شده است!
بی.بی.سی نیوز
۲۰۲۱/۲۲/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x