طالبان:نشر ویدیو های قاچاق تسلیحات نظامی به پاکستان پروپاگند است.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و خبرنگاران در افغانستان، ویدیو‌های را به اشتراک گذاشته اند که در آن ادعا می‌شود، وسایط نظامی از قندهار به سوی سپین بولدک و از آنجا به پاکستان منتقل می‌شوند. 

در ویدیو‌هایی که گفته می‌شود از سوی باشنده‌های محلی ثبت شده، تانک‌های خاکی رنگ دیده می‌شوند که در موتر‌های بزرگ باربری قرار دارند. ادعا هم شده که این وسایط مربوط امریکا بوده.

چند کاربر دیگر شبکه‌های اجتماعی ادعا کرده اند که پاکستانی‌ها وسایط نظامی را از افغانستان به آنکشور انتقال می‌دهند. 

ذبیح‌الله مجاهد سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان می‌گوید، این ویدیو‌ها تبلیغات اند و حقیقت ندارند: “این موضوع که گویا وسایل یا وسایط را به پاکستان انتقال می‌دهد، پروپاگندا است. ما در تلاش استیم در تمامی راه‌های که با پاکستان وصل است، یعنی مسئولین مرزی و کسانیکه وظیفه محافظت را دارند، آنها با جدیت متوجه استند که هیچ چیزی از خاک افغانستان به بیرون برده نشود. حتی کسی نمی‌تواند یک کیلوگرام آهن را بیرون کند.” 

مجاهد افزود که تنها پنج‌شنبه شب، یک موتر را در پکتیکا گرفتند که قصد داشت اسلحه را به سوی پاکستان انتقال دهد. 

شماری از رسانه‌ها دو هفته پیش گزارش دادند که پاکستان در حال خرید سلاح‌های به جا مانده نیرو‌های امریکایی در افغانستان است، و نمی‌خواهد این وسایل و جنگ افزار‌ها به دست تحریک طالبان پاکستانی بیفتد. 

جنرال فرانک مککنزی قوماندان عمومی فرماندهی مرکزی امریکا در ماه اگست امسال گفته بود، کشورش هنگام خروج از افغانستان، ۷۳ طیاره و اضافه از ۱۰۰ موتر و واسطه نظامی را تخریب کرد تا به گفته او، این وسایط از سوی طالبان استفاده شده نتوانند.

سیگار یعنی بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان، در ماه اگست آماری را نشر کرد که هنگام سقوط نظام پیشین، ۶ طیاره سوپر تکانو و ۱۷۴ هاموی اردوی افغانستان به دست طالبان افتادند.در گزارش همچنان گفته شده که سه طیاره ترانسپورتی و ۱۶۷ هلیکوپتر قوای هوایی پیشین افغانستان نیز برای طالبان باقی مانده اند. تا هنوز معلوم نیست که چه تعداد از این طیاره ها، هنگام سقوط کابل فعال بوده اند.

محمد رادمنش از جنرالان پیشین اردو که یک زمان سخنگوی وزارت دفاع افغانستان بود، به رادیو آزادی گفت که با سقوط حکومت گذشته، صد‌ها هزار میل اسلحه و هزاران واسطه و تجهیزات نیرو‌های پیشین به دست طالبان افتادند: “ایالات متحده امریکا و جامعه جهانی، برای نیرو‌های دفاعی و امنیتی افغانستان، اضافه از ۸۳ میلیارد دالر را هزینه کردند و به خریداری ۲۰ نوع سلاح پیاده و توپچی، انواع هاموی‌ها و زرهپوش‌های مدرن، وسایط و وسایل انجنیری، وسایط زرهی و رنجر‌ها برای انتقال پرسنل در افغانستان، که تعداد آن به ۲۲ هزار عراده می‌رسید، آماده ساختند. همچنان اضافه از ۵۳۰ هزار میل سلاح در افغانستان وجود داشت که برای دولت طالبان باقی ماند.” 

شفیع اعظم رئیس روابط اقتصادی وزارت خارجه حکومت طالبان در توییترش نوشته است، هر کسی که در سطح بالا و پائین در قاچاق اسلحه دست دارد، خائن است. به گفته او، مردم افغانستان به چنین افراد نیازی ندارند و جامعه باید از آنها پاکسازی شود.

اینسو شماری از کار بران شبکه‌های اجتماعی در پاکستان ادعا کرده اند که ویدیو‌های تازه نشر شده از انتقال وسایط نظامی، به سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بر می‌گردد و به باور آنها، این زمانی بود که بارک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا برای آغاز خروج نیرو‌های کشورش از افغانستان دستور داده بود. 
پشتو رادیو آزادی
۲۰۲۱/۲۷/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x