طرح فاش شده ایالات متحده برای پایان دادن به جنگ در افغانستان

چه کسی افغانستان را اداره خواهد کرد!

یکی از مهمترین موانع مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان ادعای این گروه طالبان مبنی بر غیرقانونی بودن دولت اشرف غنی رئیس جمهور است – موضوعی که در آخرین پیشنهاد صلح ایالات متحده با تأسیس دولت موقت به آن پرداخته شده است.

غنی پس از پیروزی ناچیزش در انتخابات برای دومین بار، علی رغم عدم تمایل طالبان برای مذاکره با وی یا دولت وی، بارها از کناره گیری خودداری کرده است.

در حالی که دولت غنی با صراحت با اصلاح قانون اساسی افغانستان موافقت کرده است، اما با بازنویسی آن مخالف است. 

مقامات دولت افغانستان و طرفداران ساختارهای دموکراتیک از این می ترسند که قانون اساسی جدید بتواند طالبان را برای دستیابی به قدرت قابل توجهی در دولت آینده هموار کند. چنین اختیاری می تواند به ستیزه جویان توانایی پس گرفتن حقوق زنان، آزادی های مدنی بدهد.

نقش اسلام و مسئله انتخابات!

به نظر می رسد پیش نویس توافق تلاش می کند تا خواسته طالبان را برای اداره قوانین اسلامی و درخواست دولت افغانستان برای اداره دموکراتیک این کشور متعادل کند.

پیشنهاد ایالات متحده خواستار برگزاری انتخابات پس از تشکیل دولت موقت است. گرچه مشخص نمی کند چه زمانی، این می تواند به عنوان سازشی برای رهبران در کابل تلقی شود، زیرا طالبان در گذشته انتخابات را خط قرمز توصیف کرده و آنها را ساختاری تحمیل شده توسط غرب می دانند.

اسلام همچنین نقش برجسته ای در پیش نویس طرح صلح دارد. طبق این سند، “شورای عالی فقه اسلامی” راهنمایی و مشاوره “به همه ساختارهای دولت ملی و محلی” ارائه می دهد. اما در مواردی که شورا با ثارنوالی مخالف باشد، جایگاه ستره محکمه “نهایی و لازم الاجرا” خواهد بود.

چگونه جنگ را خاتمه دهیم

این پیشنهاد خواستار آتش بس است که پس از امضای توافق آغاز شود. پایان خصومتها مشابه کاهش موقت موفقیت آمیز خشونت است که قبل از امضای توافق نامه ایالات متحده و طالبان توصیف شده است، اما این اقدام “دائمی و جامع” خواهد بود.

ماهها ایالات متحده و جامعه جهانی خواستار کاهش سطح خشونت شده اند. 

پیش نویس ایالات متحده همچنین از طالبان می خواهد “ساختارها و دفاتر نظامی خود را از کشورهای همسایه حذف کنند”، اشاره به پاکستان.

طالبان وجود چنین مکان هایی را در خارج از افغانستان انکار می کنند و احتمالاً از توافق با سندی که خواستار نابودی آنها است خودداری می کنند. اما گزارش هایی از جمله پنتاگون ادعا می کنند که پاکستان مدت ها است که میزبان رهبران طالبان و خانواده های آنها بوده و به مبارزان این گروه خدمات درمانی داده است. گره خوردن رابطه طولانی مدت بسیار پیچیده است. پاکستان حمایت از طالبان را انکار می کند.

(واشنگتن پست)
۲۰۲۱/۱۱/۳

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x