عدم قطعیت و اطمینان از خروج ایالات متحده از افغانستان!

چند روز پس از آنكه جو بایدن رئیس جمهور آمریكا تصمیم خود را برای عقب نشینی از افغانستان و پایان دادن به طولانی ترین جنگ ایالات متحده اعلام كرد، برنامه ریزان ارتش، با وجود ماه ها تامل، هنوز در مورد چگونگی وقوع آن در حال کار و تحقیق هستند!

وزارت دفاع به روز جمعه با بیان اینکه برنامه های مقدماتی در حال به روز شدن است و دستورات نهایی خیلی زود ارائه می شود، از اشتراک جزئیات در مورد عقب نشینی قریب الوقوع از افغانستان خودداری کرد!

مسئول رسانه ای جان کربی روز جمعه در اولین جلسه توجیهی خود در پنتاگون پس از اعلام این خبر به خبرنگاران گفت: “هرچه نزدیکتر شویم، اطلاعات بیشتری کسب خواهیم کرد، اما این کار غیر ممکنی نیست!”

پس از اعلام این خبر، طالبان به روز چهارشنبه در بیانیه ای خواستار خروج همه نیروهای خارجی در تاریخ مشخص شده در توافق نامه دوحه در سال گذشته شدند!

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در ادامه تهدید به مقابله به مثل کرد و در توییتر گفت: “اگر توافق نامه نقض شود و نیروهای خارجی نتوانند در تاریخ مشخص شده از کشور ما خارج شوند، مسلما مشکلات بیشتر خواهد شد و کسانی که از توافق نامه پیروی نکردند مسئول عواقب خواهند بود!”

پنتاگون روز جمعه خطر را پذیرفت و با هشدار پاسخ داد. کربی گفت: “ما تهدیدهای آنها را دیده ایم و عاقلانه نیست که این تهدیدها را جدی نگیریم. برای طالبان نیز بی احتیاطی خواهد بود که آنچه رئیس جمهور و وزیر دفاع لوید آستین هر دو روشن کردند را جدی نگیرند، که هر گونه حمله به روند عقب نشینی ما، به نیروهای ما یا متحدان و شرکای ما در هنگام کاهش نیروها، بسیار قاطعانه پاسخ داده خواهد شد!”

رهبران افغانستان گفته اند كه آنها به تصمیم آمریكا برای عقب نشینی نیروهای خود احترام می گذارند و همچنین به نیروهای افغان برای عمل بدون حضور نظامی آمریكا ابراز اطمینان كرده اند.

 کربی به روز جمعه در مورد پرسونل غیر نظامی نیز گفت: “برنامه های مقدماتی وجود دارد که برای خروج پیمانکاران با پرسونل نظامی در حال بازنگری است. هدف ما به وضوح این است که همه پرسونل ما بیرون بیایند و من گمان می کنم که پیمانکاران نیز بخشی از آن باشند!”
صدای آمریکا
۲۰۲۱/۱۶/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x