عضویت افغانستان در ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها٬ لغو شد

ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها “Media Freedom Coalition” روزجمعه اعلام کرد که عضویت افغانستان در این ائتلاف را لغو کرده است.

در این اعلامیه نوشته شده است٬ کانادا و هالند که ریاست این ایتلاف را به عهده دارند به دلیل این که افغانستان دیگر هم‌پیمان موثر این ائتلاف نبوده و از سوی دیگر آزادی رسانه‌ها در این کشور با تعهدات جامعه جهانی همخوانی ندارد٬ این تصمیم اتخاذ گردیده است.

ائتلاف آزادی رسانه‌‌ها می‌گوید این تصمیم با مشوره کشور های عضو با توجه به شرایط این ائتلاف گرفته شده است.

اعلامیه می‌افزاید: «طالبان پس از به قدرت رسیدن، محدودیت های جدی بر آزادی رسانه‌ها اعمال کرده اند که امنیت و رفاه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را به خطر انداخته است.»

ائتلاف آزادی رسانه‌ها می‌گوید که آزار و اذیت، حمله، بازداشت خبرنگاران و اخراج زنان از رسانه‌ها باعث شده است که استقلال رسانه‌ها خدشه دار شود و جان خبرنگاران روز به روز بیشتر با خطر روبرو گردد.افغانستان در سال ۲۰۲۰ در زمان حکومت محمد اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین این کشور به عضویت این ائتلاف در آمد و به تعهدات بین المللی آزادی رسانه‌ها متعهد شد.

افغانستان در سال ۲۰۲۰ در زمان حکومت محمد اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین این کشور به عضویت این ائتلاف در آمد و به تعهدات بین المللی آزادی رسانه‌ها متعهد شد.

با این حال، ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در واکنش به تصمیم ائتلاف آزادی رسانه‌ها گفت که رسانه‌ها در افغانستان آزاد هستند و هیچ محدودیتی بر آن‌ها اعمال نشده است.

«هیچ دلیلی وجود ندارد که برخی از سازمان های بین المللی که در گذشته برای هر هدفی ایجاد شده بودند، اکنون عضویت افغانستان را لغو می کنند. هیچ اتفاق بد یا اقدام بدی علیه رسانه ها صورت نگرفته است، برعکس با آنان همکاری شده و هنوز هم با آنها همکاری می شود.»

اما ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها می‌گوید که از نزدیک وضعیت آزادی رسانه‌ها را در افغانستان زیر نظر دارد.

همچنان مرکز خبرنگاران افغانستان در خبرنامه‌یی نگرانی‌های ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها را به جا دانسته و می‌افزاید که در سال نخست حکومت طالبان کم از کم ۲۴۵ مورد قتل، زخمی شدن، خشونت و تهدید خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها ثبت شده است.

به گفته این مرکز، طالبان همچنین ۱۳۰ خبرنگار را که مورد خشونت یا تهدید قرار گرفته اند، خودسرانه بازداشت کرده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان از طالبان می‌خواهد که قانون جهانی رسانه‌ها را بپذیرد و بر اساس این قانون با رسانه‌ها و خبرنگاران رفتار کند.

این در حالی است که نتایج نظرسنجی «انجمن زنان در رادیو و تلویزیون» که روزجمعه منتشر شد، نشان می‌دهد که پس از روی کار آمدن طالبان، خبرنگاران در هنگام تهیه گزارش یا خبر با محدودیت های زیادی مواجه شده اند.

این انجمن در کابل، کندهار، بامیان، بدخشان و بلخ در نظرسنجی که انجام داده است از ۳۰۸ خبرنگار زن پرسیده است که ۸۰ درصد پاسخ دهندگان گفته اند٬ خبرنگاران در هنگام گزارش دهی با محدودیت روبرو هستند، ۴۵ درصد گفته اند که دولت در کارهای آنان مداخله می کند. ۳۵ درصد افراد دیگر وضعیت را بد توصیف کرده اند و ۴۶ درصد گفته اند که مقام‌های و سخنگویان طالبان به خبرنگاران زن پاسخ نمی دهند.

انجمن زنان در رادیو و تلویزیون نیز در بررسی خود دریافته است که پس از به قدرت رسیدن طالبان، ۶۷ درصد از زنان کارمند بیکار شده اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x