عطامحمد نور نکات مهم طرح ارائه شده زلمی خلیل‌زاد را واضح ساخت

عطا محمد نور رئیس اجرائیه حزب جمعیت اسلامی و متحد رئیس جمهور اشرف غنی در جریان انتخابات، طرحی نو را که زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان پیشنهاد کرده، مثبت ارزیابی می‌کند.

آقای نور که با زلمی خلیل‌زاد ملاقات کرده می‌گوید در این طرح تضمین حفظ دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته در این‌کشور مد نظر گرفته شده.

او در یک صحبت اختصاصی روز جمعه (۱۵ حوت) با ازادی رادیو به سه نکته مهم و عمومی این طرح اشاره کرد: “بخش اول، توافق روی قانون اساسی و دولت اسلامی آینده، هر دولتی که به میان می‌آید. بخش دوم، توافق و فیصله روی نحوه اداره و کنترول بخش اجرایی و حکومتداری. بخش سوم، آتش‌بس دایمی و فراگیر یعنی برای کل افغانستان عملی بوده باشد. باز این زیر مجموعه های خود را دارد، بحث‌های بسیار کلانی دارد که من چیزی که در جریان قرار گرفتیم موارد خوبی در آن است. حفظ دست آورده‌های ۲۰ سال اخیر در آن مطرح است.”

عطامحمد نور افزود در این طرح نظارت بر آتش‌بس، مشارکت فعال زنان، حقوق بشر، حضور طالبان در پارلمان، کمیسیون انتخابات، کمیسیون علما و فقها مسائلی هستند که در سه مورد یاد شده شامل می‌باشند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان هفته گذشته با رئیس جمهور محمد اشرف غنی، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی و یک تعداد سیاستمداران دیگر از جمله عطا محمد نو ر و مارشال عبدالرشید دوستم ملاقات کرد.

آقای خلیل‌زاد رسماً جزئیات این طرح خود را افشا نکرده و در پایان سفر خود همین‌قدر گفت که برای تسریع پروسه صلح افغانستان در مورد انتخاب‌ها و بدیل‌های مختلف در کابل بحث کرد.

قبل از این یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا گفته بود که آقای خلیل‌زاد در جریان سفر خود به کابل طرحی را سپرده که اگر قبول شود به اساس آن به میانجیگری سازمان ملل متحد یک اجلاس کشورهای با نفوذ، مقام‌های حکومتی و بزرگان سیاسی خارج از حکومت تشکیل خواهد شد.

این مقام ارشد امریکا که بخاطر حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامش ذکر شود مذاکرات جاری در دوحه را برای امریکا مهم خوانده، ولی گفته که امریکا می‌خواهد طرف‌های افغان به زودی به آتش‌بس و راه حل سیاسی برسند.
(ازادی رادیو)
۲۰۲۱/۶/۳

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x