فرماندهان آمریکایی معتقدند که ترک افغانستان تحت توافقنامه ترامپ می تواند هرج و مرج ایجاد کند!

به گفته دو فرمانده ارشد آمریکایی، جنگ در افغانستان به شدت تشدید خواهد شد و طالبان می توانند شهرهای بزرگ را تهدید کنند، مگر اینکه فشار دیپلماتیک دولت بایدن برای پایان دادن به درگیری ۲۰ ساله نتیجه دهد!

مقامات آمریکایی اظهار داشتندکه بایدن هنوز تصمیم نگرفته است که آیا اقدام به عقب نشینی کند یا خیر. پنتاگون اعلام کرده است که بدون توافق دیپلماتیک گسترده تر برای مهار جنگجویان طالبان، کنترل دولت افغانستان بر مناطق مهم جمعیتی از جمله کابل به سرعت با مشکل مواجه خواهد شد، به ویژه اگر عقب نشینی آمریکا ادامه یابد!

جنرال کنت مک کنزی در مصاحبه ای اظهار داشت: “اگر ما عقب نشینی کنیم و هیچ توافقی با طالبان انجام نشود، من فکر می کنم که دولت افغانستان درگیر جنگی بسیار سخت با طالبان برای حفظ مالکیت خود خواهد شد!”

خطر افزایش خشونت در افغانستان که می تواند به هرج و مرج عمیق تری منجر شود و برای القاعده امکان تجدید قوا را فراهم کند، بایدن را به تلاش برای دستیابی به موفقیت دیپلماتیک سوق داده است، هر چند نه دولت افغانستان و نه طالبان به نظر مشتاق رسیدن به یک توافق نیستند!

جنرال ارتش آستین میلر فرمانده ارشد آمریکایی در کابل نیز هشدار داد که با عقب نشینی ایالات متحده، نیروهای مسلح افغانستان از حمایت حیاتی آمریکا به ویژه نیروی هوایی آن محروم خواهند شد!

تمام پرسونل ارتش آمریكا و هزاران پیمانكار كه به نگهداری تجهیزات و تامین سربازان افغان كمك می كنند مجبور هستند كه طبق توافق ترامپ رئیس جمهور پیشین با طالبان این كشور را ترك كنند!

فوزیه کوفی مذاکره کننده صلح دولت افغانستان می گوید پیشرفت در این مذاکرات ممکن است. اما او همچنین معتقد است که طالبان از هدف خود برای بازگشت به قدرت و بازگرداندن نام تجاری خشن خود در قوانین اسلامی دست نخواهند کشید!

دولت افغانستان اعلام کرده است که در نشست ترکیه شرکت خواهد کرد، اما رئیس جمهور اشرف غنی واگذاری قدرت به یک دولت موقت که شامل طالبان است را علنا رد کرده است. حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان به روز شنبه به خبرنگاران گفت: “ما در جلسات شرکت خواهیم کرد. اما یک دولت موقت کشور را به جایی نمی رساند!”

مک کنزی برای گفتگو با غنی روز شنبه در کابل بود. میلر که هفته گذشته با مقامات طالبان در قطر دیدار کرده بود، از آنها خواسته است به امید بهبود اوضاع مذاکرات صلح حملات به سربازان افغان را کاهش دهند!
(لس انجلس تایمز)
۲۰۲۱/۱۴/۳

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x