محب: در حال مذاکره با ایالات متحده و ناتو در مورد روند انتقال جدید هستیم!

مقامات افغان می گویند که حتی پس از عقب نشینی نیروهای خارجی، تهدید تروریسم در افغانستان وجود خواهد داشت و تهدید آن در خارج از مرزهای کشور احساس می شود.
حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان می‌گوید، آن‌ها گفت‌وگوها را با امریکا و ناتو بر سر این تهدیدها و سایر مسایل نامشخص دیگر، آغاز خواهند کرد.

آقای محب در گفتگوی آنلاین موسوم به گفتگوی ریزینا دیالوگ که وزیران خارجه ایران و هند نیز در آن حضور داشتند عنوان داشت که تعدادی از موضوعات از جمله موجودیت دهشت افگنان بین المللی بی پاسخ باقی مانده اند.

او افزود: “ما در وضعیت نامعلوم قرار داریم. بسیاری مسایل نامشخص اند. جزئیات مسایل در نتیجهٔ مذاکراتی معلوم می‌شود که ما با ایالات متحده و ناتو خواهیم داشت. اینکه ما برای یک انتقال سهولت‌ها ایجاد کنیم، باید مشخص شود که از نیروهای امنیتی و دفاعی چگونه حمایت می‌شود؟ روند انتقال چگونه صورت می‌گیرد؟ و بعدی آن روابط، چگونه خواهد بود؟”

در این حال، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دیروز جمعه در جریان صحبت با وزیر خارجه اسپانیا هم گفت که با امریکا داخل یک فصل جدید روابط شده.

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه‌ای از محمد اشرف غنی رئیس جمهور نقل قول کرده است.
رئیس جمهور غنی گفته که آن‌ها در حال حاضر با امریکا و ناتو بر سر جدول زمانی خروج نیروها و اینکه کدام تأسیسات و وسایل را به نیروهای افغان باقی می‌مانند، داخل گفت‌وگو می‌شوند.

رئیس جمهور غنی همچنان گفت که نتایج خروج نیروهای امریکایی باید سنجیده شود. به گفتهٔ او، کشورهای همسایه به ویژه پاکستان هم باید در باره فیصله هایش دقیق باشد.

در این میان، اس جی شنکر وزیر خارجه هند در نشست آنلاین ریزینا دیالوگ که به ابتکار کشورش برگزار شده بود، بدون اینکه از کدام کشوری نام بگیرد، گفت که همسایه های افغانستان با این کشور صادق نیستند و باید بگذارند تا در افغانستان صلح تامین شود.
ازادی رادیو
۲۰۲۱/۱۷/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x