محقق: طالبان از ما خواسته‌اند تا با این گروه بیعت کنیم، اما نپذیرفته ایم

در حالی‌که محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان بر تامین صلح پایدار و عدالت اجتماعی تاکید می‌ورزد، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی و مشاور ارشد ریاست جمهوری می‌گوید طالبان از او و برخی دیگر رهبران جهادی خواسته‌اند تا با این گروه بیعت کنند اما آنان این خواست را نپذیرفته اند.

محمداشرف غنی رییس جمهور کشور در پیام تصویری به مناسبت بیست و ششمین سالروز کشته‌شدن عبدالعلی مزاری رهبر پیشین جهادی گفت که مردم افغانستان در چهل سال از اساسی‌ترین حق شان که صلح است، محروم اند و تامین صلح پایدار را اساسی‌ترین اولویت حکومت دانست.

او افزوده است: “اکنون وقت آن است که این حق اساسی دوباره احیا و تضمین گردد. با استفاده از این فرصت می‌خواهم اطمینان دهم که حکومت افغانستان به تمام نیروهای برای رسیدن به این حق تلاش می‌کند.”

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی و مشاور ریاست جمهوری در امور امنیتی در نشست امروز گفت، طالبان از او و برخی دیگر رهبران جهادی خواستند تا با این گروه بیعت کنند، اما آنان نپذیرفتند.

او از وقت و‌چگونگی تماس طالبان با این رهبران جهادی چیزی نمی‌گوید.
آقای محقق افزود که طالبان به هیچ‌یک از تعهدات خود در توافق صلح با ایالات متحده امریکا عمل نکردند و جنگ را شدت بخشیدند – اتهامی که طالبان آن را رد می‌کنند.

اوگفت: استاد سیاف گفتند که: دو روز پیش به من گفتند بیا بیعت کن. از ما که خوب است گفتند یا بیعت یا «میت» یا بی‌طرفی، اما از استاد سیاف که بزرگ ما است تنها خواستند که بیعت کند. شاید از خیلی‌های دیگر هم خواسته باشند. این روش که راه صلح را بند می‌کند، امیدوار استیم که راه صلح را بند نکند.”

طالبان این گفته‌های آقای محقق را تایید و یا رد نمی‌کند. محمدنعیم سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر در پیامی به رادیو آزادی نوشته است: “اگر فرض شود که از کسی تقاضای بیعت شده باشد یا بشود این چه مشکل دارد؟وحدت و یکپارچکی بی‌شک به نفع ملت و کشور ما است.”
(ازادی رادیو)
۲۰۲۱/۴/۳

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x