مغز متفکر حملات مرگبار علیه هزاره‌های پاکستان دستگیر شد

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که نیروهای امنیتی این کشور مغز متفکر قتل بیش از ۴۰ هزاره را هنگام ورود از افغانستان به پاکستان دستگیر کردند.

به گزارش روزنامه دی نیوز، عبدالباری در چندین حمله مرگبار به هزاره‌ها از جمله در منطقه مچ دست داشته است.

این روزنامه روز چهارشنبه (۶ سپتمبر) در گزارشی نوشت فرد که پیشینه عضویت در چند گروه از جمله طالبان افغانستان، لشکر جنگوی و داعش دارد، پس از سربریدن ۱۱ کارگر هزاره در یک معدن زغال‌سنگ در مچ در نزدیک کویته در سال ۲۰۲۰ تحت پیگرد نهادهای امنیتی قرار گرفت.

مسئولیت این کشتار را گروه داعش برعهده گرفت.

به دنبال کشتار تکان‌دهنده این معدنچیان، هزاره‌های پاکستان برای شش روز دست به اعتراضات گسترده زدند. حدود سه هزار نفر در کویته خیابانی را بستند و با گذاشتن اجساد قربانیان در خیابان، تحصن کردند. سرانجام، عمران خان، نخست‌وزیر وقت پاکستان به دیدار معترضان رفت و آنها قانع شدند که جنازه‌های مقتولان را دفن کنند و دست از اعتراض بکشند.

در این رویداد مهاجمان گروهی از کارگران معدن زغال‌سنگ را در منطقه «مچ» ربودند. ربایندگان شهروندان هزاره را با خود نگهداشتند و بقیه کارگران را رها کردند. در آن زمان گزارش شد که مهاجمان قربانیان را به دلیل هزاره‌بودن آنها، سربریدند. هفت تن از قربانیان از هزاره‌های افغانستان بودند و برپایه گزارش‌ها، اجساد آنها برای تدفین به افغانستان منتقل شدند.

به گزارش روزنامه دی نیوز، نام عبدالباری پس از این کشتار در فهرست افراد تحت پیگرد همه نهادهای امنیتی پاکستان قرار گرفت. از جمله یک نهاد اطلاعاتی او را زیر نظر گرفت تا وقتی که از افغانستان برگردد، دستگیر شود. گزارش افزوده که او هنگام بازگشت برای دیدار با خانواده‌اش در «مستونگ»، در راه اسپین بولدک به کویته بازداشت شد.

این روزنامه پاکستانی نوشته که عبدالباری در این مدت در یک منطقه خارج از حاکمیت قانون در مرز افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌داد. او از زمان آموزش در کراچی، بیشتر سرگرم سازماندهی و اجرای خشونت‌های فرقه‌ای بوده است.

به گزارش دی نیوز، عبدالباری بیش از ۱۰ سال برای طالبان افغانستان فعالیت کرده است. او در یک مرکز آموزشی در افغانستان بیش از ۴۰ روز آموزش دیده بوده است. در سال ۲۰۱۵ در حملاتی علیه نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان مشارکت داشت. او مدتی برای لشکر جنگوی، گروهی به‌شدت تندرو و فرقه‌گرا کار کرد و سرانجام به داعش پیوست.

او در سال ۲۰۲۱ از مدرسه‌ای در منطقه «رحیم‌یار خان» پاکستان فارغ‌التحصیل شد. فردی به نام قاری عبیدالله از طرح حمله داعش به هزاره‌ها در منطقه مچ خبر داد. عبدالباری پذیرفت که این حمله را اجرا کند. این دو فرد با پنج عضو داعش طرح حمله به معدنچیان هزاره را ریختند.

به گزارش دی نیوز، عبدالباری در یک دهه پیش از حمله هولناک مچ هم در حملات متعدد تروریستی علیه هزاره‌ها دست داشته است. روزنامه افزوده که او در کشتار ۱۴ مسافر هزاره در اکتبر ۲۰۱۱ دست داشت. پیش از آن در حمله مرگبار انتحاری ۲۰۱۰ در مزار عبدالله شاه هم دست داشت که در آن دست‌کم ۱۰ فرد هزاره کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شدند.

عبدالباری در بهار ۲۰۱۳ در حمله‌ای به یک فروشگاه کفش در کویته هم دست داشته که منجر به کشته شدن دست‌کم شش هزاره شده بود. او از سال ۲۰۱۵ به داعش پیوست، ولی از قاچاقچیان مواد مخدر و افراد پولدار خیریه جمع می‌کرد و آنرا در هلمند در اختیار طالبان قرار می‌دهد.

طالبان افغانستان هنوز درباره این گزارش و عضویت عبدالباری در این گروه اظهار نظر نکرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x