مقامات طالبان در تورخم با مقامات پاکستانی بر روی تجارت و ترانزیت صحبت میکنند

قرار است یک هیئت حکومت طالبان تحت رهبری نورالدین عزیزی سرپرست وزارت تجارت و صنعت آن‌ها فردا دوشنبه در رابطه با مسائل مربوط به ترانزیت و تجارت بین افغانستان-پاکستان با مقامات پاکستانی دیدن کنند.

مقامات طالبان می‌گویند که این ملاقات در تورخم مد نظر گرفته شده‌است. مولانا زهیر سخنگوی وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان شام دیروز در تماس با رادیو آزادی بر اجندای صحبت‌های دو طرف روشنی انداخت.

او گفت: “ایجاد کمیته هماهنگی بنادر است، زیربناهای بنادر است، تجارت به پول‌های محلی است و موضوع بس‌هاست که روزانه باید از جلال‌آباد به پشاور و از پشاور به جلال‌آباد باشد.”

رسانه‌های پاکستان گزارش داده‌اند که در این مذاکرات رهبری هیئت پاکستان را عبدالرزاق داوود مشاور صدراعظم پاکستان در امور تجارت و صنعت به عهده خواهد داشت و محمد صادق نماینده خاص پاکستان برای افغانستان هم جز این هیئت خواهد بود.

روزنامه نیشن در گزارش خود نوشته است هیئت‌های افغانستان و پاکستان روی طولانی ساختن زمان باز نگهداشتن دروازه تورخم، ساختن تأسیسات، رفت‌وآمد مسافران و مریضان و ایجاد سهولت و فراهم ساختن زمینه برای انتقال کمک‌های بشری به افغانستان بحث می‌کنند.

تقریباً یک هفته قبل از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که بانک مرکزی پاکستان در یک مکتوب به وزارت مالیه این کشور خواسته بود که از طریق چینل‌های دیپلوماتیک با افغانستان در مورد معاملات بارتری یعنی معامله جنس با جنس به موافقه برسد.

این در حالیست که افغانستان و پاکستان هر دو با مشکل کمبود اسعار خارجی روبه‌رو می‌باشند.
(آزادی رادیو)
۲۰۲۲/۲۷/۰۲

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x