ممنوعیت حضور طالبان در المپیک

دیده بان حقوق بشر در طی اعلامیه عنوان کرد که کمیته بین المللی المپیک (IOC) باید افغانستانی را که توسط طالبان اداره می شود از شرکت در ورزش های بین المللی تعلیق کند تا زمانی که زنان و دختران بار دیگر در این کشور بتوانند ورزش کنند. کمیته المپیک باید این تصمیم را در جلسه بعدی هیئت اجرایی خود که در لوزان، سوئیس در تاریخ 6 دسمبر 2022 آغاز می شود، اتخاذ کند.

یکی از بسیاری از محدودیت‌های اعمال شده بر زنان و دختران توسط طالبان پس از تسلط طالبان در ماه اگست 2021، منع زنان و دختران از ورزش بود. این نقض قوانین بین المللی حقوق بشر و همچنین منشور المپیک است که عدم تبعیض در ورزش را الزامی می کند. صدها ورزشکار زن به جای دست کشیدن از ورزش مورد علاقه خود، فرار از کشور را انتخاب کرده اند.

مینکی وردن، مدیر ابتکارات جهانی در دیده بان حقوق بشر گفت: از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، هزاران زن و دختر از حق ورزش و فرصت‌های تحصیلی محروم شده اند. کمیته بین المللی المپیک نباید معطل کند، آنها باید طالبان را از المپیک حذف کنند و کمک های مالی کمیته بین المللی المپیک را متوقف نمایند.

در اکتبر 1999، کمیته بین‌المللی المپیک، کمیته ملی المپیک افغانستان را تا سال 2003 به دلیل اینکه طالبان از شرکت در مسابقات ورزشی منع می‌کردند، تعلیق کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x