موقف بیجینگ و ریاض در برابر افغانستان

چین و عربستان سعودی در خبرنامه مشترک بر تلاش‌ها برای بهبود امنیت و ثبات در افغانستان تاکید کرده‌اند.

در بخشی از این خبرنامه آمده است که بیجینگ و ریاض افغانستان را با کمک‌های انسان دوستانه یاری خواهند کرد.

خبرنامه می‌گوید: «هر دو جانب بر پشتیبانی از تلاش‌ها برای رسیدگی به امنیت و ثبات در افغانستان و اطمینان از مبدل نشدن افغانستان به یک مکان امن برای هراس‌افگنان تاکید کردند آنان بر اهمیت تقویت تلاش‌های انسان دوستانه که از سوی جامعه جهانی برای جلوگیری از  بدتر شدن اوضاع بشری در افغانستان اجرا می‌شود، نیز تاکید کردند.»

اما بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، نگرانی‌ در باره حضور گروه‌های هراس‌افگن را در کشور بی‌بنیاد می‌داند و تاکید می‌کند که حکومت سرپرست به هیچ گروهی اجازه فعالیت را نخواهد داد.

آقای کریمی گفت: «آنها همکاری با افغان‌ها در مسایل بشری، اقتصادی و تجارتی می‌کنند این گام قابل ستایش است و در مورد اینکه که خاک افغانستان تهدیدی به کشورها نشود در این مورد موقف امارت اسلامی واضح است که اطمینان می‌دهد که از خاک افغانستان به هیچ کشوری تهدیدی متوجه نیست.»

درهمین حال، شماری از آگاهان سیاسی به این باور استند که کشورهای همسایه و آسیای مرکزی باید نقش شان را در بهبود اوضاع در افغانستان به گونه بهتر ایفا کنند.

نجیب الله جامع، آگاه مسایل سیاسی، در این باره گفت: «این مسوولیت حکومت افغانستان است که با یک اقدام مشترک دیپلماتیک این نگرانی‌های کشورهای منطقه و جهان را رفع کنند و باید حل اش کند.»

صادق شینواری، آگاه مسایل نظامی، می‌گوید: «طالبان باید این اطمینان را بدهند و فضای بهتر اطمینان به کشورهای همسایه به میان بیاید.»

پس از ادعای کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در کابل، نگرانی‌ شماری از کشورها از حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان افزایش یافته‌اند، نگرانی‌های که همواره از سوی امارت اسلامی بی‌جا گفته شده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x