ناروی نشستی در باره‌ی اوضاع سیاسی افغانستان برگزار می‌کند

نمایندگی ناروی در سازمان ملل در خبرنامه‌یی گفته است که ناروی نشستی را در باره نقش نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) برگزار خواهد کرد.

در خبرنامه آمده است که انتظار می‌رود این نشست اوضاع سیاسی افغانستان را پشت درهای بسته به بررسی بگیرد.

مونا جول، سفیر ناروی در سازمان ملل، از اوضاع شهروندان افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

خانم جول گفته است: «علت اینکه ما اعضا را از به این شکل گرد هم جمع می‌کنیم این است که یک گفت‌وگوی غیررسمی و انتقادی در باره اوضاع سیاسی و اینکه چه گونه شورای امنیت می‌تواند به بهترین شکل ممکن از جنبه‌های سیاسی ماموریت سازمان ملل متحد در آینده پشتیبانی کند، داشته باشیم.»

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، می‌گوید که در تمامی نشست‌ها از جمله نشست ناروی باید در باره بهبود اوضاع افغان‌ها و کمک به شهروندان کشور گفت‌وگو شود.

آقای کریمی گفت: «تمامی نشست‌های که در هر کشور دایر می‌شود و مسایل افغانستان به نحو در آن بحث می‌شود توقع مردم افغانستان این است که به افغان‌ها مساعدت صورت بگیرد همکاری صورت بگیرد و مشکلاتی که وجود دارد از راه‌های گفت‌وگو، مذاکره و مصالحه به حل آن بپردازیم.»

شماری از آگاهان مسایل سیاسی به این باور اند که برگزاری چنین نشست‌ها می‌تواند در بهبود اوضاع سیاسی افغانستان کمک کند.

عبدالجمیل شیرانی، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «ناروی کشوری است که همواره نقش مثبت و سازنده‌ای در رابطه با دولت کنونی و دولت‌های قبلی افغانستان داشته است.»

واحد فقیری، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به دعوت ناروی یک گام مثبت است و باید مورد استقبال افغان‌ها قرار گیرد اما یک کاری که باید انجام شود این است که نمایندگان مردم افغانستان در چنین جلساتی باید حضور داشته باشند.»

در خبرنامه‌یی که از سوی نمایندگی ناروی در سازمان ملل متحد پخش شده، آمده است که پنج عضو تازه سازمان ملل نیز به این نشست دعوت شده‌اند.

انتظارها بر این است که رزا اوتونبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان، نیز در این نشست سخنرانی کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x