نشست استانبول و سه سوال همچنان بی‌پاسخ مانده

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه دولت امریکا در روند صلح افغانستان، صبح روز شنبه به کابل آمد و در همان روز، دو بار با رئیس‌جمهوری غنی دیدار کرد. بار نخست، رئیس‌جمهوری غنی و خلیلزاد، دونفره دیدار کردند اما در ملاقات دوم، دو معاون رئیس‌جمهوری و تعدادی از مقامات دولتی و از آن سو نیز تعدادی از همراهان آقای خلیلزاد حضور داشتند.

جزئیات زیادی از این دو ملاقات به بیرون درز نکرده است، اما یک منبع نزدیک به رئیس‌جمهوری، به ایندیپندنت گفت که در این نشست، درباره سه مسئله مبهم گفت‌وگو شده است: سطح هیئت شرکت‌کننده از سوی گروه طالبان، تاریخ نشست و سرفصل‌های مورد بررسی در نشست استانبول. 

حکومت افغانستان توقع دارد که نشست استانبول در سطح بالایی برگزار شود. گفته می‌شود‌ رئیس‌جمهوری در دیدار با خلیلزاد این مسئله را مطرح کرده است که در صورتی که طالبان در نشست استانبول از ترکیب همیشگی استفاده کنند، این نشست نیز مانند مذاکرات قطر به نتیجه نخواهد رسید. 

گروه طالبان هنوز هیچ توضیحی در مورد ترکیب هیئت خود ارائه نداده است. یکی از دلایل تاخیر در برگزاری نشست استانبول هم همین خاموشی گروه طالبان است. این گروه تاکنون نه در مورد چارچوب هیئت اعزامی به ترکیه حرفی زده و نه از طرح پیشنهادی این گروه سخنی به میان آورده است. چنین به نظر می‌رسد که طالبان در مورد نشست استانبول، هیچ پیش‌فرضی ندارند و احتمالا هیچ طرحی هم در این رابطه ارائه نخواهند داد.

مورد دیگری که در دیدار خلیلزاد با رئیس‌جمهوری مطرح شده، مسئله سرفصل مذاکرات نشست استانبول است. هرچند تیم مذاکره‌کننده دو طرف شامل نمایندگان امریکا و قطر در دوحه، درباره سرفصل مذاکرات نشست استانبول بحث کرده‌اند اما این بحث‌ها، راه به جایی نبرده است. 

به نظر می‌رسد بحث اساسی دیدار رئیس‌جمهوری با خلیلزاد هم بر سر همین سرفصل مذاکرات نشست استانبول بوده است، زیرا تا زمانی که موضوعات مورد بحث مشخص نشود، نشستی برگزار نخواهد شد. 
سومین بحث در ملاقات رئیس‌جمهوری غنی و خلیلزاد، زمان برگزاری نشست استانبول است. به نظر می‌رسد زمان مشخص شده از سوی ترکیه، آمریکا و سازمان ملل متحد در مورد آغاز نشست در ۱۶ آپریل قابل اجرا نباشد، زیرا تا امروز که یازدهم آپریل است، هیچ روزنه امیدی برای نشست استانبول دیده نمی‌شود و به احتمال زیاد، این نشست روز ۲۵ آپریل برگزار خواهد شد.

طالبان قبل از این درخواست کرده بود که نشست استانبول به بعد از ماه رمضان موکول شود اما گفته می‌شود که آمریکا این امر را به شرط تایید حضور نیروهای امریکایی پس از اول ماه می در افغانستان منوط کرده بود.
ایندپندنت
۲۰۲۱/۱۱/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x