نشست سوم دوحه؛ «تجارت، بانکداری و مبارزه با مواد مخدر محور اصلی بحث‌ها است»

تجارت، بانکداری و مبارزه با مواد مخدر محور اصلی بحث های ذوحه را تشکیل خواهد داد.

ملل متحد و حکومت طالبان تأیید کردند که تجارت خصوصی، بانکداری و پالیسی مبارزه با مواد مخدر از موضوعات اصلی آجندای نشست سوم دوحه در بارۀ افغانستان اند.

این در حالی است که با وجود ادعای طالبان مبنی بر مبارزۀ جدی با کشت کوکنار و تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، ملل متحد در گزارش چند روز پیش خود گفت که بر خلاف سال گذشته، در سال جاری تریاک بیشتری در افغانستان تولید خواهد شد.

از سوی دیگر، مشکلات در سیستم بانکداری و تجارت افغانستان که پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان به میان آمده، بر تجارت و زندگی مردم تاثیر منفی گذاشته است. فایزه ابراهیمی در این گزارش به جزئیات این موضوعات پرداخته است.

روزا اوتنبایوا، نمایندۀ ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و حکومت طالبان تأیید کردند که تجارت خصوصی، بانکداری و پالیسی مبارزه با مواد مخدر از موضوعات اصلی آجندای نشست سوم دوحه در بارۀ افغانستان اند.

پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، رهبر طالبان با صدور فرمانی کشت کوکنار را منع کرد و حکومت طالبان بارها ادعا کرده که کشت کوکنار را به حداقل رسانده‌ و در برابر تولید و قاچاق مواد مخدر مبارزه کرده است.

اما ادارۀ مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در گزارش سالانۀ خود در رابطه به وضعیت مواد مخدر در جهان در سال ۲۰۲۴ گفته است که برخلاف سال گذشته، امسال کوکنار بیشتری در افغانستان کشت شده است و تریاک فراوان تولید خواهد شد.

رئیس این اداره هنگام ارائۀ جزئیات این گزارش گفت که کاهش ۹۵ درصدی کشت کوکنار در سال گذشته، بیشترین تاثیر را بالای دهقانان گذاشته و سبب فقر در افغانستان شده است.

از سوی دیگر این سازمان گفته است که هرچند قاچاق هیروئین کاهش یافته است اما در بارۀ تولید و قاچاق شیشه از افغانستان به اروپا مطمین نیست، موضوعی که «مرکز نظارت از مواد مخدر و اعتیادِ اتحادیۀ اروپا» در گزارش اخیر خود تأیید کرده است.

کشاورزان در افغانستان می‌گویند که برای جلوگیری از کشت مواد مخدر، باید کشت بدیلی نیز درنظر گرفته شود.

در همین حال برخی دهقانان افغان در گفت‌وگو با رادیو آزادی می‌گویند که باید بدیلی برای کشت کوکنار برایشان در نظر گرفته شود.

پیش از این برخی کشورهای همسایۀ افغانستان و منطقه از جمله ایران و تاجیکستان از ادامۀ قاچاق مواد مخدر از افغانستان به این کشورها ابراز نگرانی کرده بودند.

بانکداری و تجارت، موضوع دیگر نشست دوحه: یکی از موضوعات دیگر مورد بحث در نشست دوحه، مشکلات بانکی و تجاری است. مشکلات در این دو بخش، برداشت پول از بانک‌های خصوصی افغانستان و ارتباطات با بانک‌های بین‌المللی را محدود کرده و بر تجارت و زندگی روزمرۀ مردم افغانستان تأثیر منفی گذاشته است.

احمد فیصل، یکی از تاجران سمنت در افغانستان می‌گوید، آن‌ها برای خرید اموال مجبور به حمل پول نقد هستند که روند معاملات‌شان را کند می‌کند. او به رادیو آزادی گفت:

“ما با مشکلات زیادی مواجه هستیم. در حال حاضر پول نقد را به پاکستان انتقال می‌دهیم و باید اطلاع دهیم که این پول را به تورخم رسانده‌ایم. در این پروسه با مشکلاتی روبه‌رو هستیم، پول ما در تورخم توسط مقامات حکومتی ضبط می‌شود و بازپس‌گیری آن ممکن است بین ۵ تا ۶ ماه یا حتی تا یک سال طول بکشد تا مراحل محکمۀ آن تمام شود.”

در همین حال خان‌جان الکوزی، عضو هیئت مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان در بارۀ مشکلات عمده در روند تجارت افغانستان به رادیو آزادی گفت:

“مشکل در بخش ویزه، انتقال پول و عقد قراردادها وجود دارد. زیادترین مشکلات ما جهانی است که امیدواریم حل شود، برخی از پروژه‌هایی که ما از زمان جمهوریت داشتیم ناتکمیل مانده است و پول آن هم بالای بانک آسیایی و دیگر بانک‌ها باقی مانده است که هنوز در طول سه سال داده نشده است.”

هیئت حکومت طالبان که در نشست سوم دوحه شرکت کرده، گفته است، در روز دوم این نشست که دوشنبه است، روی تجارت خصوصی، بانکداری و مبارزه با مواد مخدر بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، این کشور در کنار دیگر بخش‌ها در بخش تجارت بیرونی و بانکداری با مشکلات جدی مواجه شد که بیشتر مشکلات به میان آمده به دلیل به رسمیت نشاختن حکومت طالبان از سوی جامعۀ جهانی، تا هنوز حل نشده باقی مانده است.

منبع: رادیو آزادی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x