نقش کم‌رنگ زنان در روند صلح افغانستان

فارن پالیسی مقاله ای را در تاریخ ۲۰۲۱/۳۱/۳ دربارهٔ “نقش کم‌رنگ زنان در روند صلح افغانستان” به نشر رسانده است.
در مطلب آمده که خروج شتاب‌زده‌ی نیروهای امریکایی از افغانستان دستاورد‌های زنان را در دو دههٔ گذشته با تهدید رو به رو می‌کند.

نویسنده مقاله، روند صلح افغانستان را پیچیده خوانده و گفته که پروسۀ صلح به نتیجهٔ ناامید کنندهٔ نزدیک شده می‌رود که یک بار دیگر زنان را کنار زده و دستاورد دو دهۀ آن‌ها را از نظر می‌اندازد.

نشریه می‌نویسد که در شش ماه گذشته حبیبه سرابی یکی از چهار زنی بوده که به نمایندگی از دولت افغانستان برای گفتگو با نمایندگان طالبان در دوحه قطر تعیین شده.

او در اوایل ماه مارچ یگانه زنی بود که در نشست مسکو اشتراک کرد.
نشریه به نقل از هیدر بار رئیس بخش امور زنان سازمان دیدبان حقوق بشر نوشته که می‌گوید، نقش زنان در دوحه و مسکو مضحک است.

بسیاری از زنان خواهان حفظ حقوق و دستاوردهای تقریباً ۲۰ ساله‌ای شان هستند و می‌گویند که به عقب بر نمی‌گردند.
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x