نیروی مقاومت ناپذیر طالبان در مواجه با غنی بدون تحرک!

با تلاش کابل و طالبان برای حفظ یا بازیابی قدرت سیاسی، چشم انداز صلح افغانستان پس از عقب نشینی نیروهای آمریکایی از بین رفته است!

رئیس جمهور اشرف غنی و نخبگان سیاسی کابل آشکارا مایل نیستند از هرگونه قدرت در برابر طالبان صرف نظر کنند، همانطور که ایالات متحده اخیرا در یک توافق انتقالی تقسیم قدرت پیشنهاد کرده است!

غنی اخیرا در سخنرانی در نهمین کنفرانس قلب آسیا در تاجیکستان، پیشنهاد ایجاد یک ساختار قدرت تحت فرماندهی خود با حکم سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری تحت نظارت بین المللی برای اطمینان از روند انتخابات آزاد، عادلانه و فراگیر را داد!

به نظر نمی رسد او مایل باشد کنار بکشد. برعکس او به وضوح قصد دارد دولت سازندگی صلح پیشنهادی را رهبری کند و در صورت شکست در انتخابات دموکراتیک جدید، قدرت را فقط به یک جانشین منتخب تحویل دهد!

در حالی که غنی بر حق خود برای حکومت قاطع است، اقتدار سیاسی او همچنان در برابر موفقیت های ادامه دار طالبان در میدان جنگ کاهش می یابد و اگر طالبان حمله سالانه بهاری خود را در اواخر این ماه آغاز کنند، آسیب بیشتری خواهد دید!

موقعیت طالبان در برابر کابل از سه جهت عمده متفاوت است. اولا اظهارات طالبان در وب سایت خود نشان می دهد که این گروه احساس می کند قبلا در جنگ پیروز شده اند!

آنها نه تنها برای تقریبا دو دهه توانسته اند در برابر قدرت تلفیقی نیروهای امنیتی آمریكا، ناتو و افغانستان مقاومت كنند، بلکه آمریكا را نیز به مذاكره در مورد عقب نشینی نیروهای خود مجبور كرده اند!

دوم اینکه طالبان پیشنهادات غنی را رد کرده اند. آنها هر پیشنهاد جدید را که حتی اندکی از توافق دوحه فاصله داشته باشد رد می کنند. برای طالبان هرگونه انحراف از توافق دوحه، بمعنای شکست در میز مذاکره است!

سوم، پذیرش پیشنهاد غنی از سوی طالبان برای تبدیل شدن به بخشی از “دولت سازندگی صلح” به او مشروعیتی می بخشد که این گروه مایل به پذیرش آن نیست!

طالبان سالهاست دولت غنی را غیرقانونی و دست نشانده ایالات متحده می دانند و تا به امروز رهبران این گروه تمایلی به مذاکره درباره صلح تحت اختیار او نشان نداده اند!

از نظر غنی اگر طالبان به یک دولت سازنده صلح بپیوندند، این نه تنها به او اجازه می دهد که قوانین مربوط به انتخابات بعدی را تعیین کند، بلکه به او این امکان را می دهد که قبل از نظرسنجی ها خود را به عنوان عامل صلح معرفی کند!

در حال حاضر بعید است طالبان با هر پیشنهادی که موقعیت چانه زنی آنها را تضعیف کند یا آنها را در برابر مقررات کنونی قدرت یا قانون اساسی تسلیم کند موافقت کنند!

با چشم انداز صلح که اکنون بین این دو مرکز قدرت به خطر افتاده است، مشخص نیست که آیا ایالات متحده بتواند روند صلح را نجات دهد!
منافن
۲۰۲۱/۱۰/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x