هشدار از افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای در افغانستان

اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان نسبت به انتشار گازهای گلخانه‌ای در این کشور هشدار داده است.

براساس گزارش تازه این اداره، انتشار این گازها از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ در افغانستان ۱۴۰ درصد افزایش یافته است.

روح‌الله امین، رئیس تغییراقلیم این اداره روز یکشنبه (۲۲ حمل) پس از نشر دومین گزارش ملی تغییر اقلیم اداره ملی حفاظت محیط زیست گفت پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۵ در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی انتشار گازهای گلخانه‌ای ۲۱ درصد افزایش یابد.

او افزود: “هدف این گزارش این است که ما چگونه بتوانیم اولویت‌های خود را در قسمت کاهش گازهای گلخانه‌ای سازگار با تغییر اقلیم و سایر مواردی که به سطح ملی در ارتباط به تغییر اقلیم است، مشخص کنیم. این گزارش می‌تواند به عنوان یک گزارش مهم برای اقدامات بعدی تطبیق پروژه‌های کاهش و سازگاری مفید واقع گردد. با آن که افغانستان در انتشار گازهای گلخانه‌ای سهم بسیار پایینی دارد، یعنی ۰،۰۷ درصد سهم انتشار ما است، اما ما شدیداً از اثر تغییر اقلیم آسیب‌پذیر هستیم و این مسئله نگرانی برای ما است.”

به گفته آقای امین، هرچند افغانستان کشوری صنعتی نیست، اما درجه حرارت در افغانستان در ۲۶۰ سال اخیر، یعنی از زمان انقلاب صنعتی اروپا، ۱.۸ درجه سانتی‌گراد بالا رفته است. این میزان در مقایسه با دیگر مناطق جهان بیشتر است.

مسئولان اداره ملی حفاظت محیط زیست می‌گویند افغانستان عضو پیمان پاریس است که براساس آن متعهد بر کاهش ۱۳.۶ فیصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ میلادی می‌باشد.

از سوی دگر، یاسین ستیز، کارشناسان محیط زیست بالا رفتن میزان گازهای گلخانه‌ای در افغانستان را نگران‌کننده می‌داند و راه حل آن را چنین بیان می‌کند: “راه‌ حلش استفاده از حق کار به گونه‌ای است که افغانستان بتواند دادخواهی بکند و بتواند حق خود را از کشورهای صنعتی با توجه به مسایل حقوق بین‌المللی که در سطح جهانی وجود دارد، استفاده کند و تلاش کند تا از نهادهای کمک‌کننده و کشورهای صنعتی که کاربن آزاد می‌کنند، حق خود را بگیرد و در قسمت سرسبزی و سازگاری و مبارزه با تغییرات اقلیمی استفاده کند.”

به گفته مسئولان اداره حفاظت محیط زیست کشور، دومین گزارش تغییر اقلیم توسط متخصصان افغان از وزارتخانه‌ها و ادارات مختلف تحت نظارت اداره ملی حفاظت محیط زیست در چهارچوب تیم‌های ملی مطالعاتی از سال ۲۰۱۸ تاکنون تهیه شده و از سوی کنفدراسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد که افغانستان نیز عضویت آنرا دارد تأیید شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x