هند باید در روابط خود با افغانستان قدم های صادقانه بردارد

هند که در رسانه ها نزدیک ترین دوست و حامی افغانستان نامیده می شود، به گفته کارشناسان، همواره سیاست دو رو با سیستم های افغانستان داشته است. با سقوط نظام قبلی در افغانستان که نزدیک ترین رابطه و همکاری را با هند داشت، هند ویزای نزدیک ترین همکاران خود در افغانستان را لغو کرد.

بر اساس اطلاعات، پس از 15 اگست 2021، هند بیش از سه هزار ویزای افغان‌ها را که شامل ویزای سیاستمداران، بیماران، تاجران، دانشجویان و گردشگران می‌شد، لغو کرد و تاکنون از سرنوشت این افراد اطلاعی در دست نیست. هند که دوستی ناقص و ضعیفی با نظام گذشته داشت و آن را نیمه کاره رها کرده بود، اکنون به نظر می رسد که با حکومت جدید افغانستان نیز به همین سیاست روی آورده است.

دولت موقت افغانستان به رهبری امارت اسلامی که تلاش خود را برای تحکیم روابط با هند بر اساس احترام متقابل آغاز کرده بود، جلسات مختلفی را با سران امارت اسلامی برگزار کرد، اما پس از این دیدارها، برعکس، هند در رسانه ها با علیه امارت اسلامی تبلیغ کرد و اعلامیه ها و کنفرانس های مطبوعاتی آنها به تبلیغ و حمایت از مخالفان سیاسی پرداختند.

هند صادرات افغانستان به هند از بندر چابهار را پس از حاکمیت امارت اسلامی متوقف کرد. برخی از کارشناسان سیاسی می گویند که مخالفت هند با مشارکت افغانستان در پروژه CPEC و تعلیق صادرات از افغانستان برای مدتی در بندر چابهار بیشتر ناشی از ملاحظات سیاسی و منابع اقتصادی علیه امارت اسلامی است.

هند که سال هاست تلاش های منفی علیه طالبان انجام می دهد، چند سال پیش که ملا اختر محمد منصور به ریاست امارت اسلامی منصوب شد، روزنامه (تایمز آف ایندیا) در تحلیلی سیاسی انتخاب وی را خطری بزرگ خواند. این روزنامه به گذشته خلیفه سراج الدین حقانی وزیر داخله افغانستان که در گذشته معاون امارت اسلامی بود، اشاره می کند که 58 نفر به شمول یک دیپلمات هندی را کشته بود اشاره میکند که به یک فرد مشهور تبدیل شده است.

تحلیلگران دوستی رو به روی پرده هند با افغانستان را به فال نیک نمی گیرند. هنگامی که تحریک طالبان در سال 1994 شروع شد، پس از رسیدن طالبان به کابل، آنها با مجاهدین کشمیر ارتباط برقرار کردند و به این ترتیب خشم هند افزایش یافت، هند از ائتلاف شمال حمایت کرد و به آنها پول داد و سلاح تهیه کرد، هنوز هم همان کمپین را علیه افغان‌ها رهبری می‌کند.

امارت اسلامی گفته است که می‌خواهند روابط خود را با هند بهبود بخشند، زلمی خلیل‌زاد قبل از سقوط جمهوری نیز در سفر خود به هند از مقامات هندی خواست تا روابط خود را با امارت اسلامی بهبود بخشند، اما هند با موجودیت دولت افغانستان مذاکره با طالبان را نپذیرفت. همچنین این تصور وجود دارد که هند همراه با دوستان افغان خود در تلاش برای سبوتاژ در مذاکرات صلح در قطر بوده است.

(کابل تکی کام /9 نومبر 2022)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x