واکنش گروه‌های مسلح تندرو منطقه به بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان!

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، از این میان، قیس خزعلی، دبیرکل جنبش عصائب اهل حق در عراق که به موشک پراگنی بر پایگاه های امریکا در عراق متهم است، می‌گوید: امریکا از راه گفت‌وگو از عراق بیرون نمی‌شود و آنان باید از شیوۀ افغانستانی ‌ها برای بیرون کردن امریکا از عراق کار بگیرند.

این گفته‌های خزعلی در واکنش به‌ سخنان اخیر جنرال کنت مکنزی، رییس فرماندهی مرکزی امریکا که از ادامه مأموریت نظامی امریکا در عراق گفت، بیان شده‌است.

شماری از سیاست‌گران و نظامیان افغانستانی این واکنش را تشویق گروه‌های دیگر به ادامۀ جنگ می‌دانند اما می‌گویند، که بیرون شدن امریکا از افغانستان باید مسئولانه باشد. 

فضل هادی وزین، استاد دانشگاه بیان داشت: «اگر ایالات متحده امریکا به‌گونۀ یک‌طرف و غیرمسئولانه پس از آن‌که همه‌چیز را به خود متکی ساخته‌است. بیرون برود، یقیناً افغانستان به جنگ داخلی دیگر می‌رود».

محمد حسن شریفی بلخابی، عضو مجلس نمایندگان نیز بیان داشت: «آن‌ها بیایند بگویند که بلاخره روش چریکی افغانستانی‌ها را عملی بکنیم و موفق باشیم؛ این یک خطر جدی است و پیامدی بسیار منفی دارد».

طالبان نیز بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان را پیروزی این گروه در جنگ با امریکا می‌دانند اما امریکا این خروج را شکست نه بل ایجاد فرصت برای طالبان می‌داند تا از راه گفت‌وگو به اختلاف‌های شان با حکومت افغانستان پایان دهند.

جنرال اسکات میلر، فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان در این باره گفت: «تنها دلیلی که ما را به‌پیش می‌برد، یک راه سیاسی به‌سوی صلح است. کار مخالف آن، اوضاع را به‌‎جایی خواهد کشانید که خشونت بسیاری رخ دهد. من فرصت گفت‌وگو را با اعضای طالبان، کمیتۀ سیاسی طالبان در این باره داشتم. به آن‌ها گفتم که بازگشت به خشونت و تلاش برای عملی ساختن یک تصمیم نظامی، برای افغانستان و مردم آن یک تراژیدی خواهد بود».

یادآوری می کنیم، که پیش از این نیز القاعده در اعلامیه‌یی، از امضای توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان استقبال کرده بود و آن را پیروزی طالبان گفته بود. القاعده از هوادارانش خواسته بود که به افغانستان بیایند و به طالبان کمک کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x