ورزش سمبول صلح وهمبستگی است، نباید سیاسی شود

ورزش سمبول صلح و همبستگی است، ورزشکاران سفیران صلح اند، نباید با دید سیاسی نگاه کرد. در روز های گذشته دیدبان حقوق بشر قبل از برگزاری نشست هیئت مدیره کمیته جهانی المپیک ، از آنان خواست که حضور ورزشکاران افغانی زیر اداره امارت اسلامی را از میادین ورزشی تعلیق کند. این درخواست ظاهرا به دلیل ممانعت از ورزش دختران در افغانستان مطرح شده است.

به تعقیب این درخواست، کمیته بین‌المللی المپیک هشدار داده که اگر زنان در افغانستان اجازه ورزش نداشته باشند، تمامی همکاری‌های این نهاد جهانی را با ورزش این کشور متوقف خواهند کرد. این تصامیم در جلسه هیئت مدیره کمیته بین المللی المپیک در لوزان سویس گرفته شده‌است.

امروز با تاسف که مسایل ورزشی و یا هم کار های اجتماعی بیشتر با دید سیاسی دنبال می شود، در حالی که ورزش جدا از سیاست است راه آشتی و همدلی و رساندن پیام محبت و دوستی است ولی امروز تصامیم وجود دارد که نشان میدهد، کشورهایی وجود دارند که در صدد آن اند تا نهاد های بین المللی ورزشی را وا دارند که سیاسی و سلیقه یی عمل کنند.

دخالت بعضی کشورها و حلقه ها در ورزش یک مسئله قابل انکار است، دخالت هایی که بیشتر با اهداف سیاسی دنبال شده است؛ این ادعا را میتوان در تصمیم اخیر هیئت مدیره کمیته بین المللی المپیک بخوبی درک کرد که با تاسف واضح می سازد که ورزش بیشتر از هر چیزی که فکرش را می کنیم سیاسی است.

تنها افغانستان نیست که شکار تصامیم عجولانه می شود. در گذشته و عصر حاضر هم با شمار زیادی از کشورها، در عرصه ورزش برخورد سلیقه یی شده است، حتی با تبعیض مواجه شده اند که نیاز نیست از آنها نام برده شود.

این که دیده بان حقوق بشر مسئله یی را بیان می دارد و هیئت مدیره کمیته جهانی المپیک به آن لبیک می گوید، یک تنبیه عمومی است، در حالی که مسئله ورزش اناث در افغانستان آنچنان یک مسئله بحث برانگیز نبوده که دیگران به آن دامن می زنند.

از دید مردم افغانستان، ورزش عامل پیوند مردم، اقوام و زبان ها است، عامل نزدیکی و تحرکی برای همدیگر پذیری است. از ورزشکاران به عنوان سفیران صلح یادشده است که پیام دوستی و آشتی را را انتقال می دهند. در شرایط امروز که ورزشکاران افغان نیاز به حمایت دارند، نباید کاری شود که ورزش و ورزشکار در افغانستان شکار خواست های سیاسی شوند و استعدادهای ورزشی در این کشور نابود شود.

(باختر /10 دسمبر 2022)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x