وزارت کار: ۲۰هزار تن در پروژه مس عینک به کار گماشته خواهند شد

وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که کار عملی پروژه مس عینک لوگر به زودی آغاز خواهد شد که با بهره‌برداری آن زمینه کار برای ۲۰هزار تن فراهم می‌شود.

عبدالسلام مخدوم سعادت، معین این وزارت، آمارهای پخش شده را در باره سطح بی‌کاری در افغانستان رد می‌کند و می‌گوید که این وزارت می‌کوشد تا زمینه‌های کار را برای شهروندان کشور فراهم سازد.

عبدالسلام مخدوم سعادت در یک نشست خبری گفت: «رییس پروژه مس عینک با ما ملاقات داشتند و در بخش استخدام منابع بشری شان کسی که کار می‌کرد او یک چینایی بود هر دو با ما ملاقات داشتند اینها گفتند ما به زودترین فُرصت از بیست هزار نفر بالاتر را تحت پوشش کاریابی قرار می‌دهیم.»

از سویی‌هم، اتاق صنایع و معادن به این باور است که با بهره‌برداری معدن مس عینک نه تنها درآمدهای حکومت افزایش خواهد یافت بل باشندگان محل نیز به کار گماشته خواهند شد.

سخی احمد پیمان، رییس اتاق صنایع و معادن کابل، می‌گوید: «پروژه‌های بزرگ اقتصادی در کشور باعث اشتغال پایه‌دار و افزایش درآمدهای ملی ما خواهد شد مانند استخراج معادن به ویژه مس عینک یکی از پروژه‌های مهم شش، هفت میلیاردی است برای افغانستان هم برای شغل هم برای درآمدهای کشور.»

مسوولان وزارت کار و امور اجتماعی می‌افزایند که با نهادهای کمک کننده برای کاهش فقر گفت‌وگوها شده است.

عبدالسلام مخدوم سعادت، معین وزارت کار و امور اجتماعی، می‌گوید: «ما رییس سازمان(ILO) را دعوت کردیم برای شان گفتیم درد ملت ما را یک بوجی برنج یا یک بوجی آرد پنج کیلو روغن دوا نمی‌کند بیایید این ملت را از فقر بکشیم واقعا ملت ما تحت خط فقر زندگی می‌کند.»

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارشش از بحران اقتصادی و بی‌کاری در افغانستان ابراز نگرانی کرده و افزوده است که تولیدات ناخالص داخلی افغانستان در سال ۲۰۲۲ میلادی رشد منفی سی تا سی‌وپنج درصدی را تجربه خواهد کرد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x