وضعیت جاری در افغانستان نگران کننده است

روزنامه‌ی تایمز هند، گزارش داده است که مقام‌های ارشد امنیتی هند و کشورهای اوزبیکستان، قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان، در نشستی در هند وضعیت امنیتی در افغانستان و نگرانی‌ها در این زمینه را، مورد بحث و بررسی قرار داده اند. بر بنیاد گزارش این روزنامه، اشتراک‌کنندگان نشست امنیتی هند از وضعیت امنیتی جاری در افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار هم‌کاری‌های بیش‌تر در این راستا با یک‌دیگر شده اند.

اجیت دوال، مشاور امنیت ملی هند، در این نشست گفته است: «وضعیت افغانستان موضوع مهم است که همه‌ی ما را نگران کرده است. نگرانی‌ها و اهداف هند در مورد اولویت‌های فوری و راه‌های پیش رو، مشابه اولویت‌ها و اهداف کسانی است که دور این میز حضور دارند.» پیش از این، گزارش شده بود که در این نشست مشخصاً پیرامون حضور و فعالیت گروه جیش محمد و لشکر طیبه بحث خواهد شد.

در همین حال، آگاهان مسائل نظامی، می‌گویند که این نشست به ادامه‌ی نشست‌های روسیه، تاجیکستان و اوزبیکستان برگزار شده است و فیصله‌ی آن برای افغانستان الزامی نیست. اسدالله ندیم، آگاه مسائل نظامی، در باره‌ی این نشست می‌گوید: «فیصله‌ای که در این نشست گرفته می‌شود، الزامی نیست و امارت اسلامی هم به این اعتنایی ندارد. اما به خود این کشور‌ها مهم است؛ چون مسئولان جمع می‌شوند و بررسی می‌کنند و معلومات شان را شریک می‌کنند.»

ثمر سادات، دیگر آگاه مسائل نظامی، نیز در باره‌ی این نشست می‌گوید: «این نشست به تداوم نشست‌های مسکو، تاجیکستان و اوزبیکستان است و تشویش دنیا و کشورهای همسایه این است که امارت اسلامی نتوانسته است در جریان حکومت‌داری خود ثبات لازم را به وجود آورد.» از سویی هم، آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که گنگ‌بودن سیاست امارت اسلامی در برابر تهدیدات تروریزم در افغانستان و رویدادهای ضدامنیتی اخیر، کشورهای منطقه را بیش‌تر نگران کرده است.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «مشکلات گروه‌هایی در شمال افغانستان هستند و آسیای مرکزی را تهدید می‌کند. این هم مورد دل‌چسبی هند است؛ چون آن‌ها هم از گروه‌های هراس‌افگن هراس دارند، متأسفانه این گروه‌ها در افغانستان فعال هستند و امروز هم حمله‌ای در بلخ شده است.» با این حال، حکومت امارت اسلامی نگرانی‌ها در باره‌ی تهدیدات امنیتی در افغانستان را بی‌اساس می‌خواند.

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که وضعیت امنیتی در افغانستان نگران‌کننده‌ نیست و امارت اسلامی بر تعهد خود مبنی بر استفاده‌نشدن از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر، پای‌بند است. او می‌افزاید: «در کدام جایی در میان مردم یگان هدف نرم صورت می‌گیرد یا هم جایی شلیک می‌شود. این را اگر مقایسه کنیم، باز هم نسبت به امریکا و کشورهای اروپایی، امنیت در کشور ما تأمین است و در آن جا هم هم‌چو رویدادها زیاد اتفاق می‌افتد.»

در نشست مقام‌های ارشد امنیتی در هند، بر اتصال هند با کشورهای آسیای میانه نیز بحث شده و مشاور امنیت ملی هند این اتصال را از اولویت‌های کلیدی هند عنوان کرده است.

(سلام وطندار /6 دسمبر 2022)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x