پیشنهاد تقسیم قدرت بایدن برای احزاب افغانستان کارساز نخواهد بود، اما عقب نشینی کامل چرا!

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده اخیرا پیشنهادی ۸ صفحه ای را برای دولت افغانستان ارسال کرده است که به عقیده او مذاکرات صلح با طالبان را آغاز می کند. با این حال، با توجه به تاریخ دیپلماتیک، سیاسی و نظامی جنگ افغانستان از سال ۲۰۰۱، محتمل ترین نتیجه این پیشنهاد این است که فرصت  برای پایان دادن به این جنگ فاجعه بار از بین برود!

پلن بلینکن اهداف بسیار بلند پروازانه ای دارد. این طرح خواستار انحلال دولت فعلی و برقرای دولت صلح انتقالی شامل شخصیت هایی از دولت طالبان و غنی است. این امر مستلزم ایجاد قانون اساسی جدید، پارلمان جدید، عدلیه و انتخابات جدید و ساختارهای جدید است. همچنین این امر مستلزم برقراری آتش بس بین طرفین درگیر است!

تجربه کنفرانس بن در گذشته نشان داد که در مجموع  از زمان تصویب توافق نامه بن تا زمان تحلیف حامد کرزی و اولین دولت رسمی افغانستان، سه سال کامل طول کشید!

نکته دیگر اینکه در سال ۲۰۰۱ جنگ به پایان رسیده بود و طالبان به عنوان یک نهاد سیاسی و نظامی کاملا متلاشی شده بودند. امروزه طالبان دارای یک سازمان سیاسی پیچیده هستند و از نظر نظامی قدرت بالایی دارند!

اگر دولت بایدن سعی در الزام به این نقشه راه پیشنهادی جدید به عنوان پیش شرط عقب نشینی نظامی داشته باشد، در نتیجه آن سال ها تلاش جنگی بی فایده خواهد بود. تنها اقدام منطقی برای ایالات متحده اکنون پایبندی به جدول زمانی فعلی خروج کامل نظامی تا اول ماه می است!

ایالات متحده می تواند و باید به یک نقش سازنده در افغانستان از نظر دیپلماتیک و اقتصادی ادامه دهد و هر نوع خدمات مالی و دیپلماتیک مورد نظر را به هر دو طرف ارائه دهد و آنها را برای دستیابی به یک راه حل سریع تشویق کند. با این حال، آنچه نباید انجام دهد نگه داشتن نیروها در زمین بیش از اول ماه می است!

تلاش برای اجبار به یک توافقنامه صلح جدید، منجر به ادامه جنگ کنونی خواهد شد. جو بایدن باید واقعیت های دست یافتنی را اولویت قرار دهد و از افغانستان خارج شود!
(تون هال)
۲۰۲۱/۱۳/۳

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x