چرا ایالات متحده نیاز دارد در افغانستان بماند!”

متاسفانه دو گزینه بسیار بد روی میز است: عقب نشینی همه نیروهای بین المللی تا اول ماه می طبق  توافق دوحه، یا تمدید مداخله به رهبری ایالات متحده كه تقریبا ۲۰ سال پیش آغاز شده است!

ترجیح با ماندن است، زیرا سربازان بین المللی در این جنگ پیروز نخواهند شد و صلح نیز به همراه نخواهند آورد!

طالبان تشنه قدرت و به رسمیت شناخته شدن، خواستار پایان اشغال خارجی ها و حذف همه تحریم ها علیه خود هستند. اینها تنها دو اهرمی است که غرب در اختیار دارد تا این گروه افراطی را تحت فشار قرار دهد تا با آتش بس و پیشبرد مذاکرات موافقت کنند!

حقیقت تلخ این است که عقب نشینی نیروها و تحریم ها نوعی دارو نیستند که یک شبه جواب دهند! در ماه های آینده نیز مردم افغانستان در نتیجه جنگ جان خود را از دست خواهند داد!

ترامپ اولین کسی نبود که فقط براساس ملاحظات سیاسی داخلی در مورد سرنوشت افغانستان تصمیم گرفت. و به همین دلیل است که اکنون  پس از ۲۰ سال جنگ برای ائتلاف ایالات متحده و پس از چهار دهه جنگ مداوم برای مردم افغانستان، گزینه های بهتری روی میز نیست!

متحدان آمریكا از جمله آلمان از دولت جو بایدن پیروی خواهند كرد. اگر آمریکا برود، همه نیروهای ائتلاف می روند. اگر آمریکایی ها بمانند متحدان ناتو نیز می مانند. آلمان در حال حاضر حدود ۱۱۰۰ سرباز مستقر در افغانستان دارد!

کسانی که ۲۰ سال پیش به شیوه ای نسنجیده به افغانستان حمله کردند، نباید به همان اندازه بی پروا خروج کنند و به دموکراسی جوان و هرچند ناقص افغانستان ضربه بزنند!

افغانستان به حداکثر فشار بر طالبان نیاز دارد. این کشور به حداکثر مشارکت سیاسی و دیپلماتیک همه کشورهای بزرگ منطقه ای و دو قدرت جهانی دیگر یعنی روسیه و چین نیز نیاز دارد. این کار طاقت فرسا و خطرناک خواهد بود!

(دویچه وله)
۲۰۲۱/۲۸/۲

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x