چگونه غرب می تواند پس از عقب نشینی، با تروریسم مبارزه کند!

نیروهای جنگی ایالات متحده، انگلیس و ناتو در تابستان امسال افغانستان را ترک می کنند. طالبان روز به روز قویتر می شوند در حالی که القاعده و داعش حملات گستاخانه بیشتری انجام می دهند. بنابراین اکنون که غرب دیگر منابع نظامی در کشور نخواهد داشت، چگونه می توان آنها را مهار کرد؟

ژنرال سر نیک کارتر اخیرا گفت: “این نتیجه ای نبود که امیدوار بودیم. اکنون این خطر جدی وجود دارد که دستاوردهای مبارزه با تروریسم طی ۲۰ سال گذشته و با هزینه های هنگفت بدست آمده از دست برود، زیرا آینده افغانستان روند نامعلومی را طی می کند!”

برای مبارزه با تروریسم، حملات طیاره‌های بدون سرنشین می تواند افزایش یابد. در گذشته این حملات کارساز بوده است. اما حملات هواپیماهای بدون سرنشین بحث برانگیز است. آنها می توانند برای غیرنظامیان منطقه خطرناک باشند!

شبکه های استخباراتی نیز می توانند کمک کننده باشند. در طول ۲۰ سال گذشته سی ای ای و سایر نهادهای استخباراتی با اداره امنیت ملی افغانستان ارتباط نزدیک برقرار کرده و به آن کمک کرده اند تا تهدیدات را شناسایی کرده و از بین ببرد!

اما آیا می توان به طالبان اطمینان کرد که روابط خود با القاعده را طبق تعهدات توافقنامه قطع کرده باشند؟

حملات نیروهای ویژه حربه دیگری است. حملات شبانه که توسط نیروهای ویژه ایالات متحده و با استفاده از اطلاعاتی که دست اول در زمین جمع شده بودند انجام می شد، خسارات زیادی به فرماندهان طالبان و شبکه های آنها وارد کرد. اما پس از سپتمبر، این حملات در صورت ادامه یافتن بیشتر باید از خارج از کشور آغاز شود یا حداقل خارج از کشور برنامه ریزی شوند!

ایالات متحده همچنین باید بدنبال یافتن پایگاه های جدید باشد. پایگاه محرمانه و طبقه بندی شده در شرق افغانستان که نیروهای ویژه ایالات متحده از آن به عنوان سکوی پرشی برای عملیات علیه اهداف با ارزش بالا استفاده می کردند در حال بسته شدن است!

این خبر خوبی برای القاعده و داعش است که اکنون از ورود غیرمنتظره چند آمریکایی مسلح در نیمه شب ترس کمتری خواهند داشت. بنابراین اکنون کجای منطقه می تواند جایگزین مناسبی ارائه دهد؟

پاکستان از نظر جغرافیایی بارزترین انتخاب است، اما در غرب یک سو ظن عمیق وجود دارد که آی اس ای پاکستان دارای عناصری است که با گروههای تروریستی و افراطی خشن ارتباط دارد!

عمان جایگزین احتمالی است. کشورهای آسیای مرکزی هم مرز با افغانستان همچون ازبکستان نیز گزینه های بعدی هستند! 
واقعیت این است که مهار القاعده و داعش در مناطق پر خشونت افغانستان بسیار دشوار خواهد بود!
بی بی سی
۲۰۲۱/۲۵/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x