کمیته صلیب سرخ: در ۱۴ ماه ۷ صد هزار نفر از افغان‌ها بیکار شده اند

کمیتهٔ صلیب سرخ بین المللی می گوید، نیمی از جمعیت افغانستان به گرسنگی شدید رو به رو اند. این کمیته همچنان می‌گوید، خطر این وجود دارد که بسیاری از مردم به دلیل تشدید بحران برای زنده ماندن٬ در جستجوی غذا٬ سرگردان شوند.

صلیب سرخ می افزاید که پس از حاکمیت طالبان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ صد ها هزار افغان کار و شغل شان را از دست داده اند. کمیته صلیب سرخ بین المللی می گوید، در ۱۴ ماه گذشته تقریباً ۷ صد هزار افغان بیکار شده اند.

بر اساس گزارش این کمیته، به خاطر بیکاری صد ها هزار افغان و اقتصاد رو به وخامت، اکنون ۹۰ درصد مردم روزانه کمتر از دو دالر عاید دارند. در گزارش آمده که کودکان یتیم و زنان بیوه٬ بیشتر از همه در وضعیت بدی اقتصادی قرار دارند، به گونه‌ای که اکثر آنها حتی یک وقت غذا در روز را پیدا کرده نمی‌توانند.

همزمان با این، صندوق کودکان ملل متحد یا ( یونیسف) می گوید، این اداره برای ۱۱۳ هزار زن نادار در مناطق مختلف افغانستان کمک مالی کرده و در نظر دارد که تا رسیدن زمستان به ۱۰ هزار تن دیگر هم کمک نقدی کند. پیش از این کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یا (یو ان ایچ سی آر) گفته بود که امسال برای بیش از چهار و نیم میلیون افغان کمک نقدی کرده است.

اما با وجود آن هم تعدادی زیاد افغان ها از کمبود کمک ها شکایت دارند. موسسات کمک رسانی تأیید می کنند که شماری نیازمندان به کمک خیلی زیاد اند. بر اساس آمار کمیته صلیب سرخ بین المللی، ۲۰ میلیون افغان از مواد غذایی محروم و ۲۴ میلیون دیگر به کمک های بشردوستانه نیاز مبرم دارند.

این کمیته بین‌المللی هشدار می‌دهد که با شدت بحران، میلیون ها افغان با فقر شدیدتر مواجه خواهند شد تا حدی که بسیاری از آنها به دلیل گرسنگی به خوردن مواد غذایی دور ریخته شده، مجبور خواهند شد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x