گزارش ها نشان می دهند که ده‌ها نیروی امنیتی سابق افغانستان در زمان طالبان کشته یا مفقود شده‌اند!

بر اساس گزارش جدید دیده بان حقوق بشر، بیش از ۱۰۰ تن از اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغانستان در چهار ولایت، در دو ماه و نیم اول حکومت طالبان توسط آنها کشته یا ناپدید شده اند!

این قتل ها بخشی از یک رشته ترور و اعدام هایی است که عمدتا قتل های انتقام جویانه در نظر گرفته می شود که از زمان سقوط دولت اشرف غنی در ماه آگست در سراسر افغانستان اتفاق افتاده است!

این کشتارها بر خطراتی تاکید می کند که منتقدان، فعالان و اعضای نیروهای امنیتی دولت پیشین علیرغم اعلام طالبان به عفو عمومی برای کارمندان دولتی و مقامات نظامی سابق، با آن روبرو هستند!

در گزارشی که به روز سه شنبه منتشر شد، دیده بان حقوق بشر جزئیات قتل و ناپدید شدن 47 تن از نیروهای امنیتی دولت سابق که بین ۱۵ آگست تا ۳۱ اکتبر در چهار ولایت غزنی، هلمند، قندهار و قندوز تسلیم طالبان شده و یا توسط آنها بازداشت شده بودند را تشریح کرد!

پاتریشیا گاسمن مدیر بخش آسیا در دیده بان حقوق بشر گفت: “عفو وعده داده شده توسط رهبری طالبان، فرماندهان محلی را از اعدام یا ناپدید کردن اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغان متوقف نکرده است. طالبان باید از کشتار بیشتر جلوگیری کنند و به خانواده‌های قربانیان  غرامت بپردازند”!

انام الله سمنگانی سخنگوی طالبان به نیایورک تایمز گفت که ممکن است برخی از جنگجویان قانون را برای تسویه حساب های قدیمی به دست گرفته باشند، اما این قتل ها و ناپدید شدن ها سیاست طالبان نبوده است. او گفت که دولت در حال تحقیق جدی در مورد چنین حوادثی است تا عاملان آن را شناسایی و آنها را به دست عدالت بسپارد!

این قتل ها این نگرانی را ایجاد می کند که رهبران طالبان ممکن است کنترل کمی بر فرماندهان رده پایین تر و سربازان خود داشته باشند که گمان می رود پشت اکثر ناپدید شدن ها و اعدام های اجباری باشند!

این گزارش همچنین می گوید که طالبان برای یافتن برخی از اعضای سابق نیروهای امنیتی جست و جوهایی انجام داده اند و خانواده های آنها را تهدید و مورد آزار قرار داده اند تا آنها را وادار به افشای مخفیگاه های خود کنند!
نیایورک تایمز
۲۰۲۱/۳۰/۱۱

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x