گفت‌وگوها میان هیئت‌های امریکا و طالبان امروز در دوحه آغاز می‌شود

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان امروز شنبه (۶ قوس ۱۴۰۰) با توماس وست نماینده امریکا برای افغانستان گفت‌وگوهای مفصل شانرا در دوحه آغاز می‌کنند.

وزارت خارجه امریکا هفته قبل گفت که آقای وست برای دو هفته در دوحه باقی می‌ماند.

مقام‌های امریکایی گفته اند که با طالبان در باره مبارزه با تروریسم، تخلیه شهروندان امریکایی و افغان‌هایی که با نهادهای امریکایی کار کرده اند و زندگی شان تحت حاکمیت طالبان در خطر است، کمک‌های بشری به افغانستان و وضعیت اقتصادی این کشور بحث می‌شود.

اما طالبان به آجندای این گفت‌وگوها به زاویه دیگر می‌نگرند.

بلال کریمی یک معاون سخنگوی حکومت طالبان شام دیروز جمعه به رادیو آزادی گفت: “مسایل دیگر که مورد بحث قرار خواهند گرفت، این است که به پیمان دوحه ارج گذاشته شود و به گونهٔ کامل تطبیق شود، پول‌های منجمد شده افغانستان در بانک‌های ایالات متحده و دیگر بانک های خارجی آزاد شوند، راه برای روابط دپلوماتیک معنادار باز گردد تا تعاملاتی که صورت می‌گیرد، به گونهٔ مسئولانه به آن رسیدگی شود و چالش‌ها و ممانعت‌هایی که در پیشرو موجود اند، به صورت احسن رفع شوند.”

بر اساس توافق‌نامه دوحه میان طالبان و امریکا در ۲۹ ماه فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی، طالبان متعهد هستند که به گروه‌های تروریستی در افغانستان اجازه فعالیت ندهند.

مقام‌های امریکایی هم گفته اند که بحث روی این موضوع خیلی مهم است.

اما آقای کریمی می‌گوید، دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان فعال نیستند و جنگجویان گروه داعش در زمان حکومت پیشین و حضور نیروهای نظامی امریکا و ناتو هم در افغانستان فعال بودند.

او افزود که حکومت طالبان حدود ۶۰۰ جنگجوی داعش را دستگیر کرده، بیش از ۲۰۰ تن آنها را کشته و اضافه از ۲۰ مخفیگاه جنگجویان داعش را از بین برده است.

بلال کریمی گفت که طالبان می‌خواهند که این گروه را در افغانستان ریشه کن سازد: “امارات اسلامی در پی این پدیده که بر اهداف نرم و کاملاً ملکی تحرکاتی داشتند و مردم ملکی را نشانه می‌گیرند، بوده و می‌خواهند که این پدیده را کاملاً از کشور ریشه کن کنند.”

گفت‌وگوها میان طالبان و امریکایی‌ها پس از حاکمیت طالبان در ماه آگست برای اولین بار در نهم و دهم ماه اکتوبر در دوحه قطر برگزار شد.

پس از آن، توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در پاکستان با رهبران طالبان دیدار کرد.

یک هفته بعد از این دیدار آقای وست برای حمایت مالی و دپلوماتیک امریکا از طالبان یک بار دیگر بر شرایط طرح امریکا و جامعه بین‌المللی تاکید کرد.

او گفت که طالبان باید بر ضد تروریسم مبارزه کنند، حکومت همه شمول ایجاد کنند و به دختران و زنان زمینه آموزش کار و مشارکت سیاسی را فراهم نمایند.
ازادی رادیو
۲۰۲۱/۲۷/۱۱
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x