گوترش: آموزش دختران گامی مهم در راستای امنیت و پیشرفت پایدار در افغانستان است

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل بار دیگر بر بازگشایی مکاتب دختران در افغانستان تأکید کرد. او افزوده است که طالبان نباید مانع حق آموزش دختران در این کشور شوند.

آنتونیو گوترش روز گذشته در هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفته است که آموزش دختران یک گامی مهم در راستای امنیت و پیشرفت پایدار در افغانستان است.

دبیرکل سازمان ملل از کشور‌های جهان خواسته است تا منابع مالی آموزشی خود را حفظ کنند و بر امکانات و کیفیت روش درسی شاگردان و تأثیر آن بر یادگیری بهتر تلاش کنند و بودجه تعلیم و تربیه را افزایش دهند.

گوترش تأکید کرد که تمویل بخش آموزش باید اولویت شماره یک تمام حکومت‌ها باشد. زیرا به گفته‌ی‌ او این مهم‌ترین و اصلی سرمایه‌گذاری یک کشور بالای مردم و آینده آنان است.

این گفته‌های دبیرکُل سازمان ملل بر اهمیت آموزش در حالی‌ست که طالبان از زمان بازگشت به قدرت، در افغانستان به بهانه‌های مختلف مانع حضور دانش‌آموزان دختر شدند و فشارهای بین المللی، از جمله درخواست‌های مکرر سازمان ملل را هم‌واره نادیده گرفته است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x