💢 سازمان های بین المللی تصمیم برای جلوگیری از کار زنان در موسسات را دردناک خوانده اند

اداره امور زنان سازمان ملل متحد، ممانعت زنان از کار در سازمان‌های غیردولتی داخلی و خارجی از سوی طالبان را دردناک و پر پیامد خوانده است. بخش افغانستان این اداره روز گذشته در توییترش نوشت که ممنوعیت اخیر طالبان در مورد حق کار زنان، نقض اصول بشردوستانه است و افغان‌ها را با بحران گسترده و عمیقی روبه‌رو می‌کند.

وزارت اقتصاد طالبان به روز شنبه (۳ جدی) طی مکتوبی به سازمان‌های غیردولتی داخلی و خارجی در افغانستان دستور داد تا کار کارمندان زن را تا امرثانی متوقف کنند. در این مکتوب دلیل این تصمیم هم مانند بسیاری از محدودیت‌های دیگر طالبان، عدم رعایت حجاب زنان ذکر شده است.

این اقدام، واکنش‌های گسترده را برانگیخته است، از این میان آنالنا بربوک وزیر خارجه جرمنی در بیانیه‌ای گفته که مطمین است که این تصمیم طالبان با واکنش‌های بین‌المللی رو‌به‌رو می‌شود. او روز گذشته در توییترش نوشت: “ما نمی‌پذیریم که طالبان به خاطر پالیسی‌های شان علیه زنان با کمک های بشردوستانه بازی کنند. آنها “طالبان” نصف از جمعیت را از یک حق اساسی دیگر محروم می‌کنند. اصول بشردوستانه را زیر پا می‌گذارند و نیاز های حیاتی مردم را به خطر می‌اندازند.”

وزیر خارجه جرمنی در ادامه افزوده، کسانی که دختران را از کار، تحصیل و زندگی عمومی محروم می‌کنند نه تنها کشور را ویران می‌کنند بلکه تبعیض بر اساس جنسیت نیز می‌تواند جنایت علیه بشریت باشد.” خانم بربوک تاکید کرده که منتظر پاسخ قوی جامعه جهانی در این زمینه است.

سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه اروپا هم ناوقت دیروز یکشنبه ممنوعیت کار زنان از سوی طالبان را یک نگرانی جدی خواندند، حسین ابراهیم طه سرمنشی سازمان همکاری اسلامی از مقام‌های طالبان خواست که تصمیم شانرا در این مورد پس بگیرند و اجازه دهند که کمک های بشردوستانه لازم به مردم برسد. او گفته که ممنوعیت کار زنان نه تنها مانع از کسب درآمد آنها می‌شود بلکه به گفته او به روند ارسال کمک های بشردوستانه آسیب جدی وارد خواهد کرد.

همچنین انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا ناوقت روز شنبه هشدار داد که این دستور طالبان عواقب به گفته او ویرانگری خواهد داشت. بلینکن در توییترش نوشت که عمیقاٌ نگران است که ممنوعیت طالبان بر زنانی که کمک‌های بشردوستانه را در افغانستان انجام می‌دهند، کمک‌های حیاتی و نجات زندگی به میلیون‌ها تن را اخلال خواهد کرد. او تاکید کرد که زنان در عملیات بشردوستانه در سرتاسر جهان نقش مهم دارند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در واکنش به اظهارات شارژدافیر امریکا برای افغانستان ناوقت دیروز یکشنبه در توییترش نوشت که مقام‌های امریکایی نباید در امور داخلی آنها مداخله کنند و سازمان‌های که در افغانستان فعالیت دارند به گفته مجاهد به رعایت قوانین و فرمان‌های آنها مکلف اند.

حکومت طالبان در روزهای اخیر همچنان در مورد تحصیل و کار زنان تصامیم سختگیرانه را اعلام کرد، ابتلا دروازه های پوهنتون‌های دولتی و خصوصی به روی دانش آموزان دختر در افغانستان مسدود شد و سپس هزاران زن را که در موسسات غیردولتی داخلی و خارجی کار می‌کردند از کار منع کرد.

(رادیو آزادی /26 دسمبر 2022)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x