💢 صلیب سرخ در مورد عواقب ممنوعیت کار کارمندان زن به طالبان هشدار داد

کمیته بین المللی صلیب سرخ در مورد پیامدهای منفی ممنوعیت تحصیل دختران در دانشگاه ها توسط طالبان و جلوگیری از کار زنان در سازمان های غیر دولتی در افغانستان هشدار داده است. این کمیته در بیانیه ای گفت که این دو تصمیم طالبان، کمیته بین المللی صلیب سرخ را به شدت نگران کرده است.

صلیب سرخ می افزاید که محرومیت دختران از تحصیل و ممنوعیت کار آنها در سازمان های غیردولتی داخلی و بین المللی ممکن است پیامدهای کوتاه مدت و بلندمدتی مانند فاجعه انسانی داشته باشد. صلیب سرخ می گوید که صدها زن را در افغانستان استخدام کرده است. به گفته این کمیته، تلاش های بشردوستانه در افغانستان و جهان تنها زمانی انجام می شود که همه کارگران، از جمله زنان، بتوانند کار کنند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ نسبت به آینده سیستم صحی افغانستان و زنان نگران است و می گوید که از نوامبر 2021 تا کنون از 45 کلینیک و شفاخانه صحی در افغانستان و در مجموع 26 شفاخانه به میلیون ها افغان کمک کرده است. این کمک ها شامل هزینه دوا و درمان و همچنین حقوق 10483 کارمند بخش صحی می شود.

کمیته بین المللی صلیب سرخ افزود که اگر دختران نتوانند در رشته داکتدی تحصیل کنند، بر خدمات صحی و طبی در سراسر افغانستان تأثیر گذاشته و جان میلیون ها نفر در افغانستان به خطر خواهد افتاد. طالبان سه شنبه گذشته حضور دختران در تمام دانشگاه ها را ممنوع اعلام کرد و سپس اعلام کردند که سازمان غیردولتی دیگر اجازه کار زنان را نخواهند داشت.

اقدامات پی در پی طالبان علیه زنان با واکنش های شدیدی در جهان روبرو شده و این باور را افزایش داده است که آنها بار دیگر در دوران سیاه حکومت قبلی خود بازگشته اند. به دلیل ممنوعیت کار زنان توسط طالبان در سازمان های غیردولتی، سازمان های مهم بشردوستانه بین المللی مانند save the children، کمیته بین المللی نجات، مراقبت، داکتران بدون سرحد و شورای پناهندگان نروژی فعالیت خود را در افغانستان متوقف کرده اند.

(تاند /26 دسمبر 2022)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x