85 درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می شود

هفت ماه قبل حکومت طالبان حکم منسوب به ملا هبت‌الله، رهبر شان را نشر کرد که بر بنیاد آن کشت کوکنار در افغانستان منع اعلان شده بود. دو هفته از آغاز فصل تازۀ کشت کوکنار در مناطق گرمسیر افغانستان می‌گذرد، اما هنوز هم در این مناطق با دهقانان کمک صورت نگرفته و کشت بدیل در اختیار آنان قرار داده نشده است.

حبیب الرحمن، دهقان در ولسوالی میوند کندهار می‌گوید، وی خلاف سال‌های گذشته امسال بنا به خواست حکومت طالبان بر زمینش کوکنار کشته نکرده، اما خلاف وعده، حکومت طالبان با وی در بخش تهیۀ کشت بدیل نیز کمک نکرده است: “ما بر زمین خود گندم کشت کردیم، چون تریاک را منع کرده اند، بدیلی هم به ما نداده اند، باید در بدل کوکنار تخم زراعتی یی به ما داده شود که به اندازۀ تریاک عاید داشته باشد. گندم به تنهایی نمی‌تواند مشکل خانوادۀ ما را حل کند، خدا شاهد است که این گندم خرچ یک ماهۀ ما است.”

احسان الله دهقان در مرکز ولایت ارزگان می‌گوید، خشک‌سالی سبب شده که آنان بدیل دیگری را بجای کوکنار کشت کرده نتوانند. “منع کشت کوکنار کار خوبی بود، اما به شرط این که در بدل کوکنار به ما بدیل دیگر می‌دادند، چون کوکنار را منع کردند و گندم عاید چندانی ندارد. خواست ما هم از حکومت این است که در بدل تریاک یک بدیل دیگر زراعتی به ما بدهد. بدیلی که حاصل خوب بدهد و ما بتوانیم آن را در بازار به فروش برسانیم.”

به تازگی روزا اتونبایوا، نمایندۀ سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در دیدار با معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخلۀ حکومت طالبان، هم زمان با نگرانی از ادامۀ تولید تریاک در افغانستان، در رابطه به تهیه کشت بدیل و مشکلات اقتصادی دهقانان صحبت کرده است. یوناما در توییتی نوشته است، هنوز هم ۸۵ درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود و آنان این نگرانی را با مقام‌های وزارت داخلۀ طالبان در میان گذاشته اند.

اما حسیب‌الله احمدی، رئیس دفتر معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخلۀ حکومت طالبان در پیام نوشتاری به رادیو آزادی گفته که آنان به عملی کردن حکم رهبرشان متعهد اند و در فصل تازۀ کشت کوکنار، مانع کشت آن شده اند. بر اساس نتایج یک سروی سازمان ملل متحد که در اواسط ماه عقرب امسال نشر شد، عواید تولید تریاک در افغانستان از چهار صد میلیون دالر در سال‌های گذشته، به بیش از یک میلیارد دالر در سال جاری میلادی افزایش یافته است.

این سروی با استفاده از ستلایت و یافته‌های تخمینی ترتیب شده و از ماه عقرب سال ۱۴۰۰ تا ماه سرطان سال ۱۴۰۱ را در بر می‌گیرد، اما سازمان ملل متحد ارقام تازه‌ای در رابطه به کشت کوکنار نشر نکرده است. در گزارش ادارۀ مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد آمده که در این مدت بر (۲۳۳) هزار هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده بود و از آن ۶ هزار ۲۰۰ تُن تریاک به دست آمده است.

(رادیو آزادی /7 دسمبر 2022)

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x