افغانها باز میگردند

افغانها باز میگردند

حدود ۳۰۰ افغان که چند ماه پیش توسط آمریکا به امارات متحده عربی برده شده بودند، بازگشته اند. ۳۰۰ نفری که در یک پایگاه نظامی در ابوظبی، امارات متحده عربی زندگی می کردند، گفتند که وضعیت آنجا بدتر از همیشه است، بنابراین آنها بازگشتند.

بر اساس گزارش ها، در افرادی که به افغانستان بازگشته اند کارمندان آژانس های آمریکایی و غربی در بخش های نظامی و غیرنظامی حضور دارند. ایالات متحده هزاران نفر را که برخی از آنها هنوز در پایگاه های نظامی آمریکا در آلبانی، ابوظبی، اوگاندا، آلمان و قطر سرگردان هستند، تخلیه کرده است که بی سرنوشت در این کمپ ها حضور دارند.

تنها در امارات ۱۲۰۰۰ نفر هستند که چندین بار تظاهرات کرده اند اما کسی به حرف آنها گوش نمی دهد و تعدادی از آنها در حال بازگشت به افغانستان هستند.

بازگشت به افغانستان در هر صورت تصمیم خوبی است و سایر افرادی که در کمپ ها گیر افتاده اند نیز باید به افغانستان بازگردند. درست است که بیکاری و مشکلات اقتصادی وجود دارد و ممکن است تعدادی از آنها افغانستان را به همین دلیل ترک کرده باشند، اما افراد زیادی هم هستند که مشکل اقتصادی ندارند اما کشور را ترک کرده اند.

آنها فکر می کردند به خاطر کار و ماموریت گذشته مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و به همین دلیل کشور را ترک کردند اما بعد از گذشت چند ماه به نظر می رسد این ترس بی مورد بوده است. درست است که مواردی وجود داشته که افراد به دلیل ماموریت های گذشته مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند، اما این حوادث بسیار نادر است. حال که اوضاع روز به روز بهتر می شود مردمی که تازه از ترس کشور را ترک کرده اند این فرصت را غنیمت شمرده و زندگی سخت و ذلت بار در اردوگاه ها و کشورهای خارجی را رها کرده و به وطن خود بازگردند.

با کمال تعجب در این کمپ ها افرادی هستند که هیچ مشکل سیاسی و اقتصادی در افغانستان ندارند اما شوق رفتن به خارج از کشور و عشق به زندگی در آنجا آنها را به اردوگاه های نظامی آمریکا کشانده است و در آنجا زندگی سخت و تحقیرآمیزی دارند. آنها باید از شر این اشتیاق خلاص شوند و به راه این سیصد نفر را انتخاب کنند.

طبیعی است که افغان ها به کشور بازگردند، زیرا بسیاری از آنها روابط ناگسستنی با کشور خود دارند، اما امارت اسلامی نیز باید از آنها استقبال کند، به آنها کمک کند تا مشکلات خود را در اینجا حل کنند. به این ترتیب افغان های بیشتری به کشورشان خواهند آمد و امارت اسلامی به عنوان یک کشور مسئول عمل خواهد کرد.

(دیلی المسیر)
۲۰۲۲/۰۳/۱۵

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها