طالبان به جهانیان نزدیک میشوند؟

طالبان به جهانیان نزدیک میشوند؟

به گزارش رسانه ها، اتحادیه اروپا در دیدار با طالبان در اسلو پایتخت ناروی خواسته های خود را به صراحت به طالبان اعلام کرد و نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان خواستار افتتاح مدارس دخترانه و پسرانه در سال تحصیلی جدید شد. علاوه بر این، از سرگیری کمک های اتحادیه اروپا به افغانستان مشروط به احترام به حقوق بشر در افغانستان مرتبط شد.

روزنامه زمانه نوشت، پس از سه روز گفتگو با طالبان اسلامگرا در اسلو پایتخت ناروی، توماس نیکلسون، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان در توییتی گفت: مکاتب متوسط و عالی باید بر روی پسران و دختران در سال تعلیمی جدید در ماه مارچ باز شوند. 

از ابتدای به قدرت رسیدن طالبان نشست ناروی مهمترین نشست برگزار شده برای طالبان بود.در این سفر، هیئت ۱۵ نفری طالبان ابتدا با تعدادی از افغان ها (زن و مرد) دعوت شده از سوی ناروی به عنوان نمایندگان جامعه مدنی افغانستان ملاقات کرد. در روزهای بعد مذاکراتی با دیپلمات های فرانسوی، انگلیسی و ناروی انجام شد، اما هیچ ملاقاتی با دیپلمات های آمریکایی تایید نشد.

یوناس گهر استوری، نخست وزیر نروژ در نشست روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک، این مذاکرات را "جدی" و "صادقانه" خواند. او گفت: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که می‌خواهیم دختران در ماه مارس به مدرسه بروند، از جمله دختران بالای 12 سال. غرب همچنین می خواهد به افراد نیازمند در افغانستان «دسترسی بشردوستانه» بدهد.

واضح است که کمک های اتحادیه اروپا با رعایت حقوق بشر در افغانستان مرتبط است. اما قبل از سفر یک هیئت ۱۵ نفری طالبان به نروژ، دولت موقت طالبان اعلام کرده بود که به زودی دانشگاه های کشور را به روی زنان و مردان باز می کند و در سال تحصیلی جدید، برای دختران و پسران باز می شود.

اگر به سخنان سخنگوی طالبان و خواسته های اتحادیه اروپا نگاهی بیندازیم، به نظر می رسد که طالبان با در نظر گرفتن نیازهای داخلی کشور و فشار رسمی اتحادیه اروپا، قبلاً طالبان به میل خود با شرایط پیشنهادی اتحادیه اروپا موافقت کرده اند.

طالبان می گویند که به تدریج برای ایجاد شرایط برای برابری حقوق زن و مرد در جامعه گام برخواهند داشت، اما به تبلیغ و تبیین محدودیت هایی که قرآن و اسلام در جامعه برای زنان دارد، ادامه خواهند داد.

(نن تکی آسیا)
۲۰۲۲/۲۹/۰۱

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها