آجندای نشست دوحه؛ موضوع گفت‌وگو میان امیرخان متقی و رزا اوتونبایوا

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه درباره آجندا و ترکیب نشست دوحه از رزا اوتونبایوا نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان وضاحت خواسته است.

ضیاء احمد تکل معاون سخن‌گوی وزارت خارجه می‌گوید که آقای متقی و رییس یوناما درباره پیشرفت‌های اخیر دیپلوماتیک و نشست دوحه گفت‌وگو کرده‌اند.

سرپرست وزارت خارجه هم‌چنان بار دیگر موقف امارت اسلامی را در برابر قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت بیان کرده و بر تعامل سازنده امارت اسلامی و سازمان ملل متحد تاکید کرده است.

ضیاء احمد تکل گفت: «متقی صاحب درباره آجندا و ترکیب نشست دوحه خواهان جزییات بیش‌تر از یوناما شد، افزود که در روشنایی وضاحت، هیات امارت اسلامی درباره اشتراک تصمیم خواهد گرفت.»

آقای تکل افزوده که رییس یوناما خواستار شرکت هیات امارت اسلامی در نشست دوحه شده است.

شماری از آگاهان مسایل سیاسی برگزاری نشست دوحه را برای رسیدگی به چالش‌های کشور موثر می‌دانند.

گل محمدالدین محمدی آگاه مسایل سیاسی در این باره گفت: «به گونه‌ی مشترک تصمیمی بگیرند که بخاطر آرامی مردم افغانستان باشد و هم به نفع جهانیان تمام شود تا افغانستان را به رسمیت بشناسند و مشکلات موجود حل شوند.»

معین گل څمکنی آگاه دیگر مسایل سیاسی گفت: «این نشست به امارت اسلامی هم مهم خواهد بود بخاطری که به گونه‌ی مستقیم از این‌ها تقاضاها خواهد شد و امارت اسلامی هم به گونه‌ی مستقیم خواست‌های خود را مطرح خواهد کرد تا یک چیزی را از دست بدهد و چیزی دیگری را به دست بیاورد.»

هم‌زمان، ارگ در خبرنامه‌ای گفته که نشست کمیسیون سیاسی امارت اسلامی که به رهبری معاون سیاسی ریاست‌الوزراء برگزار شده، در آن نیز اشتراک‌کنندگان درباره نشست دوحه که در مورد افغانستان برگزار می‌شود، گفت‌وگو کرده‌اند.

این درحالی‌ست که قرار است به تاریخ هژده و نوزده ماه روان میلادی نشستی به میزبانی دبیر کل سازمان ملل متحد درباره افغانستان با حضور نماینده‌های ویژه کشورها و امارت اسلامی در دوحه قطر برگزار شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x