آخر چرا؟ فرار از کشور

ده ها جوان هستند که می شناسم، می بینم دنبال راه هایی برای رفتن به خارج از کشور هستند، در هر مجلس حتماً به این موضوع اشاره می شود که فلانی رسیده، فلانی در در ترکیه است، فلانی دستگیر شده، این را قاچاقچی به فلانی گفت و از فلانی این مقدار پیسه خواست. راه خطرناک است، خطر مرگ، قاچاقچی، قاتل سربازهای ایستاده در مرز، خطر جدی مرگ در جنگل، خطر در دریا، اگر به اروپا برسند، باز هم اطمینان از آینده روشن صد در صد نیست.

چرا یک جوان افغان این راه را برای زندگی خود انتخاب کرد؟ چرا سرپرستان یک خانواده افغان، جوانی از خانواده اش را به این راه می فرستند؟ شاید یک و نیم به راحتی بگویند اینها به بیراهه رفته اند، فکر اینها منحرف شده یا در کل ایمانشان سست شده است! اما به نظر من این نشان دهنده مجبوریت اقتصادی و فکری افغان هاست، به خدا قسم که برادرم یا هر جوان دیگری را به رفتن به خارج از کشور توصیه کنم، این راه های غیرقانونی راه مرگ است.

حکمرانی مسئولیت بسیار بزرگی است، به خصوص زمانی که مسئولیت اداره یک ملت باشد. من یقین دارم که خداوند از همه مسئولین این مملکت (گذشته و حال) در مورد تک تک این جوانان سوال خواهد کرد که چرا وضعیت این کشور و مردم اینگونه شد؟ اگر این افراد به بیراهه رفته اند، مسئولیت اصلاح آنها بر عهده کیست؟ اگر این افراد دچار انحراف فکری باشند و به سوی کفر سوق داده شوند، آیا راه معقول و عاقلانه ای برای دور ساختن آنها از کفر وجود نداشته است؟ حتما راه وجود دارد پس کی اقدام می شود؟

به نظر من توجه به این موضوع باید در اولویت های نظام قرار گیرد چرا که این کار هم ضرر دنیوی و هم اخروی دارد و کاملاً به ضرر این کشور و مردم دردمند است. خداوند توفیق به مسئولان در این امر توفیق و عنایت جدی عطا کند.

(دیلی شهاده /11 مارچ 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x