آصف علی درانی؛ نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان کیست؟

آصف علی درانی از دیپلمات‌های با تجربه و آگاه پاکستانی در حوزه افغانستان و کشورهای منطقه روز دوشنبه به حیث نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان گماشته شد. آقای درانی باشنده اصلی کویته پاکستان است که از دانشگاه‌های بلوچستان در کویته و لندن در رشته روابط بین الملل ماستری دارد.

او از سال ۱۹۸۶ بدینسو در وزارت خارجه پاکستان کار کرده است. آقای درانی از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۰۹ میلادی به حیث معاون سفیر پاکستان در کابل بود و به حیث سفیر پاکستان در امارات و ایران نیز کار کرده است. آصف علی درانی، نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان ۳۷ سال تجربه کار در حوزه روابط بین‌الملل دارد، او در گذشته سفیر پاکستان در امارات، ایران و معاون سفیر پاکستان در افغانستان بوده است.

حامد صبوری؛ آگاه روابط بین الملل در این باره می‌گوید: انتصاب آصف درانی به حیث نماینده پاکستان در امور افغانستان در یک مقطع زمانی بسیار حساسی صورت گرفته است و مشکلات پاکستان در افغانستان مثل حل تی تی پی برای پاکستانی ها بسیار مهم و حیاتی شده است، موضوع ترانزیت و تجارت پاکستان با آسیای میانه از طریق افغانستان یکی از محور های اساسی سیاست خارجی پاکستان است که باید به شکل دوام دار از طریق نماینده پاکستان تعقیب شود.»

هم‌زمان با انتخاب آصف علی درانی به حیث نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان، موضوع چگونگی روابط طالبان با پاکستان نیز مطرح می‌شود. سفیر پیشین پاکستان در واشنگتن بر این باور است که پاکستان در سطح رهبری طالبان نفوذ و اثرگذاری دارد و در گزینش کرسی‌های مهم دولتی نقش سازنده‌ای بازی می‌کند، اما تاکید می‌ورزد که این نقش پاکستان در حال کم رنگ شدن است.

حسین حقانی؛ سفیر پیشین پاکستان در اسلام آباد گفت: «من فکر می‌کنم که پاکستان همه روزه پی می‌برد که طالبان در فرصت مناسب، از اطاعت کامل از پاکستان سر باز خواهند زد. این به این معنا است که طالبان در حال حاضر با هیچ کشوری در جهان به جز پاکستان روابط جدی ندارند از این رو هردو طرف به یکدیگر نیاز دارند اما این به این معنا نیست که طالبان تا آخر دست نشانده پاکستان خواهند بود یا پاکستان تا آخر بر طالبان کنترل خواهد داشت. این اساسا به این معنا است که پاکستان گروهی را حمایت کرده است که کنترل کامل بر آن ندارد.»

پیش از آصف علی درانی، محمد صادق همچون نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان کار می‌کرد و آقای صادق در ماه حوت سال پار از سمتش استعفا داد. پاکستان همواره در نشست‌های جهانی و منطقه‌ای بر تعامل جهان با طالبان تاکید کرده است، اما تا اکنون هیچ کشوری به شمول پاکستان، حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

(آمو /۲۷ می ۲۰۲۳)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x