آغاز دوباره صادرات از راه‌آهن هرات – خواف

نخستین محموله صادراتی کشور پس از پنج سال از طریق راه‌آهن هرات – خواف به ترکیه صادر شد.

مسوولان در اداره راه‌آهن هرات گفته‌اند که قرار است همه روزه یک قطار محموله وارداتی و صادراتی میان ایران و افغانستان از طریق راه‌آهن هرات – خواف رفت و آمد کند.

این قطار حامل بیش از ۱۱۰۰ تن سنگ تالک بود که به مقصد شهر بیلیجیک فرستاده شد.

محمد نسیم محمدی رییس راه‌آهن هرات گفت: «برای مدت یک ماه روزانه یک قطار از افغانستان به ایران می‌رود و برعکس آن نیز انجام می‌شود و پس از یک ماه به علت افزایش اموال تجاران روزانه دو قطار خواهد رفت و مسافرین هم در آینده مد نظر گرفته شده است.»

آغاز صادرات و واردات از طریق راه‌آهن هرات – خواف به سود اقتصاد کشور خوانده می‌شود. بخش خصوصی کشور می‌گوید که با فعال شدن این مسیر، روند صادرات و واردات کالاهای بازرگانی میان افغانستان و ایران و همچنان کشورهای اورپایی افزایش میابد.

احمدسعید صدیقی معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات در این باره گفت: «ایجاد خط آهن روزنک می‌تواند بدیل خوبی در قسمت ترانسپورت زمینی و هم‌چنان بخاطر انتقال مسافرین باشد. این سهولت بزرگی در قسمت تجارت افغانستان هم‌چنان در قسمت صادرات افغانستان ایجاد خواهد کرد.»

طاهر افشار نماینده اداره راه‌آهن ایران درباره از سرگیری صادرات و واردات از راه‌آهن هرات – خواف گفت: «این تراز تجاری بیشتر به نفع افغانستان است؛ چون مقدار صادراتی که می‌تواند از سمت افغانستان به سمت ایران حرکت بکند یا به سمت کشورهای اروپایی بیشتر از مقداری خواهد بود که از مرز جاده‌ای این مقدار انجام می‌شد.»

گفته شده است که زیربناها در ایستگاه روزنک هرات توسعه میابد، با توسعه زیربناها، قرار است رفت و آمد قطارهای مسافربری نیز میان افغانستان و ایران آغاز شود.

نذیراحمد رحیمی مسوول شرکت تخلیه و بارگیری در ایستگاه روزنک هرات گفت: «مشکلاتی که در بعضی بخش‌ها موجود است، وقتی آن‌ها حل شود، در آینده می‌توانیم محموله بزرگ‌تری را بفرستیم.»

راه‌آهن هرات – خواف نزدیک به چهار سال پیش گشایش یافت؛ اما حدود سه سال پیش در جریان تحولات در کشور، بخشی از امکانات ایستگاه روزنک از سوی مردم دزدی شد.

در چند ماه گذشته تمام بخش‌های این راه‌آهن بازسازی شده و قرار است پس از این، به‌طور منظم روزانه قطارهای حامل کالاهای صادراتی و وارداتی در این مسیر رفت و آمد کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x