آمریکا با صرف هزینه های گزاف در افغانستان، پس از 20 سال چه دستاوردی داشته است؟

امارت اسلامی دوباره به قدرت رسید. حتي در زمان حضور امريكا در افغانستان، امارت اسلامي بخش‌هاي وسيعي از كشور را تحت كنترل خود داشت.

بر اساس آمار کاهش مصارف وزارت دفاع ایالات متحده، حدود 60 درصد از این مصارف هر سال صرف آموزش، تیل، موترهای زرهی و امکانات می شد. حمل و نقل، مانند لفت های هوایی و دریایی، به حدود 8 درصد یا 3-4 میلیارد دالر در سال رسید.

10 میلیارد دالر برای مبارزه با مواد مخدر مصرف شد، اما هنوز افغانستان 80 درصد هروئین جهان را زمانی که امریکا در افغانستان بود تامین می کرد.

در سال 2018، گزارش SIGAR تلاش ها برای مبارزه با مواد مخدر را به عنوان یک (شکست) توصیف کرد. با وجود میلیاردها دالر مصرف برای مبارزه با کشت خشخاش، افغانستان منبع 80 درصد تولید غیرقانونی تریاک در جهان است.

87 میلیارد دالر برای آموزش ارتش و پلیس افغانستان هزینه شد اما با این حال نیروهای افغان شکست خوردند.

5 میلیارد دالر برای توسعه اقتصادی هزینه شده است، اما هنوز اکثر افغان ها در فقر زندگی می کنند.

30 میلیارد دالر برای برنامه های بازسازی دیگر هزینه شد، اما بیشتر این پول به دلیل فساد و پروژه های شکست خورده از بین رفت. سیگار 15.5 میلیارد دالر ضایعات، تقلب و سوء استفاده را در تلاش های بازیابی از سال 2008 تا 2017 ثبت کرده است.

(کابل تکی کام /17 اپریل 2023)

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x